Mesajı Okuyun
Old 25-06-2007, 23:23   #1
Can Canpolat

Varsayılan ayıplı malda tekeffül kapsamında iade

Merhaba, ben stj. avukat Can Canpolat. Bir konuda yardımınızı isteyecektim. Sorunum şu;
1 yaşındaki bir otomobil ile ilgili,hem gizli ayıp, hem de 4'ten fazla farklı arızanın garanti süresi içerisinde tekrarlaması şeklinde yarışan seçimlik hakların kullanılmasının söz konusu edildiği bir dava açacağım. Zira bildiğiniz gibi,gizli ayıp dolayısıyla borçlar kanunu ve 4077 sayılı kanun ve 4'ten fazla farklı arızanın meydana gelmesi dolayısıyla Garanti Belgesi Uygulama Esaslarına Dair yönetmelik 4 seçimlik hak tanımakta. Bu çerçevede bedelin iadesi seçimlik hakkını kullanacağız ancak araç bu sorunlar hiç ortaya çıkmadan küçük bir kaza geçirmiş. Ancak ortaya çıkan problemlerin kaza ile hiç ilgisi yok ve kaza da tampon ve çamurlukların değişmesi şeklinde bir maliyet çıkarmış küçük çaplı bir kaza. Şimdi acaba bu kazanın yapılmış olması, iade edilecek bedel üzerinden bir tenkis yapılmasına sebep olabilir mi? Bildiğim kadarıyla artık aracın tüketici tarafından kullanılmasıyla elde edilen yarar tenkis sebebi edilmiyor. Çünkü Yargıtay satıcının da bedeli aldıktan sonra kullanarak yarar elde ettiğini söylüyor. Ama şu küçük kaza aklımı karıştırdı. Görüşlerinizi bekliyorum,teşekkürler