Mesajı Okuyun
Old 01-03-2012, 19:38   #4
üye31284

Alıntı:
Yazan Salome
Merhaba değerli meslektaşlarım, araştırdığım fakat bir sonuca ulaşamadığım bir konu hakkında fikirlerinizden ve yahut bildiğiniz içtihatlardan faydalanmak istedim. Kasten yaralama suçunda vücutta kemik kırığı meydana gelmesi ağırlaştırılmış hal kabul ediliyor. Basit tıbbi müdahale ile giderilebilen yaralanmalar ise bildiğiniz üzere şikayete bağlı. Bu durumda burunda "birinci derece, basit tıbbi müdahale ile giderilebilir,hafif lineer kırık" meydana gelmesi durumunda şikayete bağlı olacak mıdır? İzmir'de bir mahkeme şikayete bağlı olduğunuzu kabul ederken bir diğeri şikayete bağlı olmadığını kabul etmiştir.Bu konuya ilişkin fikirlerinizi ve bildiğiniz yargıtay kararlarını paylaşırsanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim ve iyi çalışmalar dilerim...

Merhaba, bu son zamanlarda benim de üstünde çalıştığım bir konu. Eski ve ve yeni ceza kanunu uygulamaları oldukça farklı. Yeni TCK zamanında oluşan Yargıtay Kararları bu hususta çoğunluklu olarak, kırık olması halinde BTM olarak değerlendirilemeyeceği hatta raporda BTM yazsa bile durumun değişmeyeceği yönünde. Bence bu durum pek çok temel hukuk ilkesine hatta açıkça kanunun lafzına ve ruhuna aykırı bir uygulama. Şu an kitaplar yanımda yok, kararları ve görüşleri ekleyemiyorum ancak bu konuda ben Mustafa Albayrak'ın ceza hukukuyla ilgili kitaplarına başvurmanızı tavsiye ederim. Sanık müdafiiyseniz, yazarın çok işinize yarayacak bilimsel kişisel görüşleri mevcut.