Mesajı Okuyun
Old 29-09-2011, 18:08   #58
Av Ygt

Varsayılan Avukatların Askerliği

Askere gitmeden önce (Ağustos 2011) 'meslek kurası' ile ilgili internetten,çevremden pek tatmin edici bilgiler elde edememem sebebi ile benden sonra gidecek olan meslektaşlarımıza faydalı olacağını düşündüğüm birkaç hususu paylaşmak istiyorum.
Askerliğinizi Atğm. olarak yapacaksanız eğer ya personel sınıfında olacaksınız ya da meslek kurasına tabi olacaksınız.Çok düşük ihtimal piyade veya komando sınıfına seçilirsiniz.Personel sınıfında(Gaziemir/İzmir) 2.5 ay eğitim görürsünüz son 1 ay kala teğmen olur,askerlik şubesinde evrak işleri ile uğraşıp askerliğinizi tamamlarsınız.Meslek kurasında (Polatlı/Ankara) ise acemiliğiniz 18 gündür,son 3 ay kala teğmen olur,Askeri Hakim/Savcı veya Disiplin Subayı olursunuz.
Meslek kurasını biraz daha açmam gerekirse;Ağustos celbinde meslek kurası olarak 380 kişiydik.380 kişinin içinde 75 Avukat 25 Hakim/Savcı vardı.Jandarma,Kara,Hava,Deniz Kuvvetleri hepsi bir arada toplanmıştı.10 Hava,4 Deniz,20 Jandarma geriye kalanlar ise Kara Kuvvetleri mensubuydu.(rakamları tam olarak hatırlayamıyorum ama aşağı yukarı böyleydi)
Toplamda 3 tane sınav olacaksınız.1 tanesi yazılı(test) diğer 2 sınav ise uygulamalı.Yazılı sınav için size kitap verecekler oradan çalışacaksınız.Uygulamalı sınavların biri sağa-sola dönüşler,esas duruş vs. diğer uygulamalı sınav ise mesafe tahmin usullerinden olacak.Bu sınavların ortalaması alınıp genel dereceniz belirlenecek.Puanınızın ağırlığı yazılı sınavdan alınacak (%70 civarı) ve sınavda dereceye girenler kendi yerlerini kendi belirleyecek.
Burada asıl önemli nokta şu;derece genel ortalamadan alınmıyor.Yani 380 kişinin yüzde onu 38 kişi değil,hem kuvvetinize(hava,kara,deniz) hem de branşınıza(avukat,mühendis) göre derece belirlenecek.Örneklemem gerekirse diyelim ki Havacı Avukatsınız..Havacı Avukat toplamda 10 kişisiniz.10 kişinin yüzde onu 1 kişi.Sadece 1 kişi yerini belirliyor,diğer 9 kişi poşetten çekiyor.
Bu konuyla ilgili bir istisna daha;eğer 5 kişiden az iseniz derecenizin bir anlamı yok.Denizci Avukat 4 kişisiniz diyelim.Yüzde onu 0.4 yapıyor ve bire tamamlanmıyor.0,5 ve üzerindeki küsüratlar tam sayıya tamamlaniyor.25 kişinin yüzde onu 2.5 dan 3 kişi gibi.
Konuyla ilgili yaşanılan somut örnekler vermek istiyorum.Denizci (Av.) arkadaşımız puanı 96 olmasına rağmen 4 tane denizci Av. olmasından dolayı poşetten çekti.Yine mak. mühendisi bir arkadaşımız puanı 95 olmasına rağmen jandarma mak. mühendisi 3 kişi olduklarından dolayı yerini seçemedi,poşetten çekti.
Son olarak ise Askeri Hakim/Savcı kurasından bahsetmek istiyorum.Öncelikle Hakimler ve Savcılar direk kuraya giriyorlar yani boş çekme gibi bir durumları yok.Onlardan sonra kalan boşlukları Avukatlar dolu-boş kurası çekerek dolduruyorlar.
Diyelim ki toplamda karacı 20 tane Hakim/Savcı 40 tane Avukat var.50 tane de Askeri Hakim/Savcı açığı var.20 Hakim/Savcı otomatik olarak kuraya dahil oluyor kalan 30 Askeri Hakim/Savcı açığı için ise 40 Avukat dolu boş kurası çekiyor.Dolu çekenler Askeri Hakim/Savcı poşetine
dahil oluyorlar boş çekenler ise Disiplin Subayı oluyorlar.
Burada yine önemli bir husus var;Avukatlık Ruhsatınız yok ise Askeri Hakim/Savcı olamıyorsunuz disiplin subayı oluyorsunuz.
Tüm bunlar bitip Atğm. olduktan sonra sadece Karacı(Hava,Jandarma,Deniz almıyor) Hakim/Savcı ve Disiplin Subaylari Etimesgut Zırhlı Birlikler Tümen Komutanlığında 4 günlük bir kurs alıyorsunuz.Eğer İç Güvenlik bölgesi çektiyseniz Hakkari,Şırnak,Mardin gibi bu kurstan sonra Eğirdir Dağ ve Komando Okulunda 18 günlük İç Güvenlik eğitimi alıyorsunuz ve 15 günlük meyil izni sonrası birliğinize katılıyorsunuz.
Yine meyil izni ile ilgili bilgi vermem gerekirse(çok fazla karışıklık olmuştu) hiçbir kursa katılmadıysanız eğer yemin edip Atğm. olduktan sonra meyil izniniz başlıyor.Kursa veya iki kursada katılacaksanız eğer meyil izniniz o kursun bitiminden itibaren başlıyor.
Benim naçizane tavsiyem Karacı veya Jandarma iseniz sınavlara çalışın,derece yapın.Listeyi sınavlardan sonra asıyorlar ve siz kurada nerelerin olduğunu bilmiyorsunuz.Sonra bir bakıyorsunuz ki Jandarmaların ve Karacıların elbette güzel yerleride var ama Çukurca,Silopi,Siirt,Mardin vs. çok sakat yerleride var