Mesajı Okuyun
Old 17-12-2007, 23:17   #1
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Baroların ve birliğin bir veri/içtihat bankası yaratması.

Sevgili arkadaşlar;

Daha önce çeşitli tartışmalarda Yargıtay'ın önemli kararlarına ulaşamamak vb. nedenlerle bu konu doğrudan olmasa DA DOLAYLI BİR BİÇİMDE GÜNDEME GELDİ.

sİTEMİZ DE BU KONUDA BİR ÇABA BAŞLATTI, BİR VERİ BANKASI OLUŞTURMAYA UĞRAŞIYOR. (Yahu burada niye büyük Küçük harf değiştir yok?)

Ancak ne Yargıtay'ın ne de diğer kuruluşların veri tabanında böyle bir sonuca (doyurucu) kararlar bulamıyoruz.

Benim şöyle bir önerim var:

Barolar ve Birlik mesleğin geliştirilmesini sağlamak yükümü altındadır. YETERİNCE SAĞLIKLI VE GENİŞ bir içtihat bankasına sahip olmadığımız da bir gerçekliktir.

Ben bu çerçevede baroların ve birliğin bir içtihat bankası kurması gerektiğine inanıyorum.

Öenrdiğim örgütlenme biçimi baroların ve birliğin ayrı ayrı içtihat veri bankası kurması ve örneğin birliğikten tüm baroların verilerine ulaşılmasının sağlanması veya birlikte aynı olan içtihatlar ayıklanarak sağlıklı bir veri bankası oluşturulmasının sağlanmasıdır.

Böyle bir örgütlenme modelinin gereksiz zaman ve emek kaybına yol açacağı, birlik tarafından kurulacak tek bankanın yeterli olacağı savunulabilir.

Benim böyle bir örgütlenmeyi düşünmemein nedeni baroların üyelerine daha rahat ulaşarak daha rahat içtihat toplanması olanağına sahip olmalarıdır. Eğer banka sadece birlik düzeyinde kurulursa insanların tembellik edeceği göndermeyeceği şeklindeki düşüncemdir. Olayı şöyle somutlayayım:

Bir arkadaşımızın eline (hakim, Savcı veya avukat) bir karar geçtiğinde ve bu arkadaşımız ataleti, unutkanlığı vb. nedenlerle bu kararı baroya veya birliğe göndermemiş olabilir veya göndermeyebilir. Bir sohbet içinde bu kararın varlığından söz edildiğinde başka bir arkadaş o kararı kendi barosuna veya birliğe ulaştırabilir.

Bu konudaki düşüncemin diğer nedeni ise herhangi bir nedenle baroların elde ettiği kararları birliğe göndermemeleridir. Bunun çeşitli nedenleri olabilir. Ancak baroların veri bankaları birliğe açık olursa bu sakıncanın önüne geçilir.

Üçüncü nedenim ise birliğin oluşturacağı bir ekiple barolardan gelen içtihatları süzerek sağlam ve düzenli bir veri bankası oluşturma olanağına sahip olmasıdır. Birlik, tüm baroların veri bankasından gelen kararlara bakıp aynı anlamlı kararları ayıklayıp özel önem taşıyan kararları veri bankasına aktaracaktır.

Bilemiyorum! Anlattıklarım kafamda oluşan ilk düşünceler. Bu konuda bir çaba gösterilmesi gerektiğine inanıyorum.

Şimdi geleim sohbetin asıl noktasına;
Sizce böyle bir çaba doğru mudur, doğru ise nasıl örgütlenmelidir?

Saygılar.