Mesajı Okuyun
Old 03-06-2021, 14:00   #6
Av.Cengiz Aladağ

ÇEKİM

Gelip cam kenarındaki masaya yerleşen kadın gözüme çok tanıdık geldi. Dikkatlice bakıp, ünlü oyuncu Ceren Dakika olduğunu anlayınca neredeyse elimdeki tepsiyi düşürecektim. Lokantamız ilk kez böyle tanınmış birini ağırlayacaktı. Baş garson olmasam da tek garson olduğum için kendisine hizmet etmek bana düşerdi.

Tepsiyi bırakıp siparişini almaya gittim.

- Efendim hoşgeldiniz, şeref verdiniz. Ne alırsınız?
- Neler var?

Çabucak mönüyü sayıverdim. Elimde olsa hemen bir mum yakar, ışıkları karartıp romantik bir ortamda adlarını bile bilmediğim Fransız yemekleri getirirdim ama burası sıradan bir kebapçıydı.

- Tavuk ızgara alayım, bir de yeşil salata.
- İçecek olarak ne...
- Ayran olsun...
- Hemen efendim.

Kadının lokantamıza gelişi kadar, verdiği sipariş de ne kadar alçakgönüllü olduğunu gösteriyordu. Milyonlar O'nu boşuna sevmiyordu.

Mutfağa varır varmaz aşçımız Salim'e anlattım. İnanmadı, mutfak kısmından çıkıp baktı, hayretle bağırdı:

- Valla ta kendisi!

Yemeğin hazırlanmasını beklerken gazeteci ya da televizyoncular gelir mi diye sık sık kapıya doğru bakıyordum. Acaba sevgilisi ile mi buluşacaktı? Ama öyle olsa, sipariş vermek için beklemez miydi? Belki de yakınlarda bir yerde dizi çekiyorlar, O da acıkıp karnını doyurmaya geldi. Olamaz mı?

Gidip sormaya karar verdim. Saçlarımı düzeltip, tüm cesaretimi topladım ve yanına vardım. Camdan sokağı seyrediyordu.

- E, şey soracaktım... Çekim var mı acaba?

Kadın bana doğru döndü, sanki söylediklerimi beyninde kendi diline çeviriyormuş gibi biraz durdu, sonra cevapladı.

- Çekim de yapıyoruz ama önce bir bakmak lazım, belki kurtarılabilir.

Öyle heyecanlıydım ki, söylediklerini anlamadan kafamda hazırladığım sözleri sıralıyordum.

- Zor olmalı sizin iş... Bütün gün ayakta... Karda kışta, yazın sıcakta çekim... Valla zor. Çok takdir ediyorum sizi.
- Gelmiş miydiniz? Hiç hatırlayamadım.
- Nerede çekildiğini bilsem gelirim tabii.
- Sokağın başındaki işhanındayım ben. İkinci kat. Durun bir kartımı vereyim size.

Uzattığı kartviziti aldığım sırada Salim Usta "Izgara hazır!" diye seslendi. Kadına teşekkür edip mutfağa doğru giderken elimdeki kartı okudum.

"Diş Hekimi Zeynep Aslan" yazıyordu.

Cengiz Aladağ, 07.01.2021