Mesajı Okuyun
Old 06-07-2011, 18:56   #16
Emre Can

Alıntı:
Yazan öğrenci ezgiii
Çünkü bana göre B sırf ceza kanunlarının kendisine ceza vereceği için vazgeçmiştir ve buradaki vazgeçme gönüllü bir vazgeçme değildir.Ceza kanunları insanlarda ortaya çıkan kötü niyeti ıslah etmek gibi bir amaca da sahiptir ve bende yargıtay kararlarından da okuduğum kadarıyla böyle bir yorum getirdim.

Kişilerin kanunda suç olarak tanımlanan herhangi bir fiili hazırlık aşamasında ne saikle hareket ederek terkettiğini sorgulamak yanlış bir tutum olur.Hazılık hareketleri sırasında vazgeçttiği için ilgili kişi gönüllü vazgeçme hükümlerine tabi tutulur.Yalnız bu süre içinde bağımsız olarak düzenlenen bir suç işlenmişse şüpheli bu suçtan dolayı sorumlu tutulur.
Azmettirme konusunda ise azmettiren kişi sadece gönüllü vazgeçen kişiye suçu işlemesi hususunda telkinde bulunmuştur.Oysa suçu işleyen kişi azmettiren kendisine herhangi bir telkinde bulunmadan suçu işlediği için yani suçu azmettirenin telkini olmadan kendi başına kararlaştırdığı için omnimodo facturus durumu söz konusu olur bu durumda da azmettiren suçun işlenmesine manevi yardımda bulunmuş olur.