Mesajı Okuyun
Old 09-07-2009, 09:53   #9
nephilis

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Yazdıklarınıza katılıyorum. Benim şu sorularıma da yanıt verebilir misiniz?

1- Önerdiğim şekilde takip yapıldığında, iptal/ Ya da durdurulmasına karar verilirse, zamanaşımı kesilir mi?

2- Borçlu, "bana haber verilmedi" itirazında bulunabilir mi? Derece sıralamasında kötüniyetli tutumun önüne geçilmiş olur mu?

3- Takip iptal edilirse, hüküm altına alınacak vekalet ücreti maktu değil midir?

Merhaba,
Elimden geldiğince yanıtlamaya çalışayım..
1-) Sormuş olduğunuz bu soruyu genelleştirirsek; "Acaba iptal edilmiş bir takip zamanaşımını keser mi?"
Mesela Yargıtay, <<açılmamış sayılmasına>> karar verilen davaların, zamanaşımını kesmeyeceği görüşündedir. Fakat Yetkisiz yerde başlatılmış dahi olsa icra takibinin zamanaşımını keseceği görüşündedir.
Peki "iptal edilmiş bir takip zamanaşımını keser mi?"
-Sizce ?
(Bu cevap tarzını bir yerden hatırlıyorum ama )
2-) Yukarıda da belirttiğim gibi iflasın ertelenmesi kararı, İİK 166 gereğince hem ulusal ve yerel gazetelerde hem de ticaret sicili gazetesinde ilan edileceği için takip alacaklısının "bana haber verilmedi" şeklindeki itirazının dinlenmeyeceği kanaatindeyim.
3-) Takip iptal edilirse, hüküm altına alınacak vekalet ücreti maktudur. Ama sonuçta ortada ödenmesi gerekli bir vekalet ücreti olacaktır.

Saygılarımla..