Mesajı Okuyun
Old 10-02-2009, 20:33   #19
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Karşı taraf neden şark kurnazlığı yapmış anlamadım.

Gerekçeli karar tebliğ edilseydi de yine ilamsız takip yapabilirdi, bundan kime ne.

Yapılan takibe bende itiraz edebilirdim, vekalet ücreti alırmıydım orası şüpheli.

İzmir de bir iş mahkemesi var ismi önemli değil, kısa kararı verdikten 2-3 ay sonra gerekçeli
kararı yazıyor, bekleyeceğime bende ilamsız takip açıyorum, bunun neresi şark kurnazlığı?

Asliye Hukuk Mahkemesinde davam bitti, bakiye harç; üçbin küsur, müvekkil param yok diyor, borç alsam biter mi diyor... Adalet pahalı vesselam...

Demem o ki, meselenin özünü bilmek gerek, tıpkı yukarıdaki kararın özünü bilmek gibi...

Kolay Gelsin.

Sayın Av.Selim Balku,

Kendi yazdıklarınızla çelişmiyor musunuz? İlamsız takip yaptığınızda da harç yatırmayacak mısınız? Tamam bakiye ilam harcından az yatıracaksınız ama muhtemelen boşa giden harç olacaktır. Yine müvekkilinizi vekalet ücreti ödemeye mahkum edeceksiniz.

Yine gerekçeli kararın yazılmasından sonra ilamsız takip yapılabileceğini ben de kabul etmekteyim. Ortada bir ilam var. Ancak, ara karar ilam hükmünde değildir. Daha henüz "alacaklı" değilsiniz.

Diyelim ki, ara kararı takibe koydunuz. Borçlu borca itiraz etti. Dava açmayacak mısınız? Açtığınız davanın konusu ne olacaktır? İlk davanın konusu ile aynı olmayacak mıdır? Derdestlik itirazı gelirse, ne olacak? Boşuna masraf ve vekalet ücretine mahkum olacaksınız. Sonra müvekkile ne diyeceksiniz?

Amaç müvekkili zarara sokmadan alacağı tahsil etmekse normal hukuki yollar denenmelidir. Diğer yollar denenirse, şark kurnazlığıdır. Bu deyime takıldıysanız,"bir işi kısa vadede bitirmeye çalışırken, gereğinden fazla uzamasına yol açan kişi" anlamında kullanılmıştır.