Mesajı Okuyun
Old 22-08-2007, 11:26   #1
arzaplı

Varsayılan Ceza kanunda iki ayrı maddenin uygulaması

Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti
MADDE 188. - (1) Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak imal, ithal veya ihraç eden kişi, on yıldan az olmamak üzere hapis ve yirmibin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.
(5) Yukarıdaki fıkralarda gösterilen suçların, suç işlemek için teşkil edilmiş bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi hâlinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır.

Suç işlemek amacıyla örgüt kurma
MADDE 220. - (1) Kanunun suç saydığı fiilleri işlemek amacıyla örgüt kuranlar veya yönetenler, örgütün yapısı, sahip bulunduğu üye sayısı ile araç ve gereç bakımından amaç suçları işlemeye elverişli olması hâlinde, iki yıldan altı yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Ancak, örgütün varlığı için üye sayısının en az üç kişi olması gerekir.
(4) Örgütün faaliyeti çerçevesinde suç işlenmesi hâlinde, ayrıca bu suçlardan dolayı da cezaya hükmolunur.

Yukarıda iki kanun maddesi yer almakta.Bu iki kanun maddesinin uygulanmasında bir sorun var gibi.Şöyle bir örnekle konuyu süsleyelim:
Uyuşturucu ticareti yapan bir örgüt düşünün.Bu örgütün cezai sorumlulığunun hesaplanmasında TCK 188 in açık düzenlenmesi gereği önce temel ceza saptanıp daha sonrada bu suçun örgüt çerçevesinde işlenmesinde dolaı ceza arttıralacaktır.
Bu örgüt aynı zamanda TCK 220 deki suç tipinede uymaktadır.Gerek üye sayısının en az 3 kişi olduğunu gerekse araç ve gereçlerin suç işlemeye elvereşili olduğunu varsayalım.Uyuşutucu suçuda bu örgüt tarafından işlenmektedir.
Benim kafama takılan soru şudur:
Kanunun her iki maddesinde de örgüt kavramı geçmektedir.Uyuşturucu ticareti yapan bu örgütü 188.maddeye göre ceza verdikten sonra ayrıca 220. maddeye göre ayrı bir ceza vermek ağır bir ceza olmuyor mu?Çünkü zaten 188. madde örgüt kavramı üzerinden bir artırmaya gitmiş.Tekrar 220.maddeye göre yine salt örgüt kavramından ayrı bir ceza tayin etmek ne kadar doğru?
Bu durum bana biraz çelişik gibi geldi.Uygulama nasıl bilmiyorum.Belkide yukarda benim anlattığım şeklinde değldir.Bu görüş sadece bana aittir.Ne kadar doğru bilemem.Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz.Buyrunnnn