Mesajı Okuyun
Old 22-08-2006, 18:20   #6
Av.Suat Ergin

Selamlar,

Belli ki soruyu soran bir daha uğramamış...

Ancak konu burada kaldıkça okunacağı için bazı yanlış bilgileri düzeltmek gerekir diye düşünmekteyim.

Alıntı:
Mesaj Sahibi:JUDAS
Alıntı:
Bu durumda yeni malikin -sayın Av. Ender'in belirttiği gibi- "satın alma" dışında bir gerekçe göstermesi zorunluluğu yoktur

Bu açıklamaya katılmamaktayım.Çünkü 6570 Sayılı Yasa'nın 7/d maddesi "iktisap ve ihtiyaç sebebiyle tahliye" den bahsetmektedir. Yani iktisap(satın alma) ile birlikte ihtiyaç da gerekmektedir.Üstelik "ihtiyaç nedeniyle tahliye" davasında olduğu gibi, "ihtiyacın" samimi olduğu da ispatlanmalıdır.

Yine eksik verildiğini gördüğüm diğer bilgiyi de tamamlamak isterim. Sayın Akpunar'ı tenzih ediyorum. Çünkü benzer başka bir soruya verdiği yanıtta iki seçenekten de bahsettiğini anımsıyorum. Sayın Judas da kısmen değinmiş...

Mevzuata göre yeni malikin 2 seçimlik hakkı bulunmaktadır:

1- Yeni malik, mecuru iktisap ettiği tarihten itibaren 1 ay içerisinde kiracıya ihtarname keşide edip 6 ay sonra iktisap ve ihtiyaç nedeniyle tahliye davası açmalıdır.

2- Yeni Malik; ihtarname keşide etmeyip eski malikle kiracı arasındaki kira kontratına dayanarak akdin bitim tarihinde, yine ihtiyaç sebebiyle tahliye davası açmalıdır.

Saygılarımla