Mesajı Okuyun
Old 09-12-2007, 00:33   #3
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Şirketler Hukukunda Mahkemeler fazla şirketin işleyişine müdahale etmemekte, menfaat birlikleri olduğu için anonim şirketlerde en yetkili organ olan Genel kurulun aldığı kararlara saygıyı esas almaktadır.

Bu nedenle genel kurul toplantısının usul eksiklikleri dışında dediğiniz nedenle genel kurulun iptali yoluna gidileceğini tahmin etmiyorum.

Genel kurula katılmayan ortağın genel kurulda alınan kararlara uyma zorunluluğu bir yana, genel kurula gelmeyen aynı zamanda yönetim kurulu üyesi olan müvekkilinizin şirket işleri ile ilgilenmediği savunması yapılabilir.Ayrıca genel kurul gündeminde yönetim kurulu üye seçimi var ise bu üyelik süresi sona ermeyen yönetim kurulu üyelerinin yerine de yenilerinin seçilebileceği anlamını taşır.

Size önerim; genel kurul toplantısındaki usul eksikliklerini inceleyerek iptal yoluna başvurmanız. Bu eksiklikler; genel kurul hazırlıkları sırasında uyulması gereken sürelere uyulup uyulmadığı, genel kurul toplantısında toplanma ve kararların alınmasında karar yeter sayılarının bulunup bulunmadığı olabilir.