Mesajı Okuyun
Old 18-02-2008, 15:22   #1
Av.Bülent AKÇADAĞ

Varsayılan İmza inkar, okur yazar olmama iddiası, vasi tayini, senedin geçerliliği ?

Değerli meslektaşlarım, öncelikle herkese kolay gelsin, yazacağım konuyu sitede aratmama rağmen emsal konu bulamayınca açmak zorunda kaldım.

Sizlerle paylaşmak istediğim konu şöyle,

Müvekkil, Ticaret yaptığı 75 yaşındaki şahısa mal almak için para veriyor ve karşılığında malı gelene kadar kendini garantiye alma adı altında senet alıyor. tabi mal gelmiyor senet icra takibine konu oluyor.

Borçlu itiraz etti ve dava sürecine geçildi.Borçlunun itiraz sebepleri birbiriyle çelişkili, öncelikle borçlunun okuma yazma bilmediğinden dolayı ordaki imzayı kabul etmediler,ama ödeme emri tebliğini borçlu yine kendi imzasıyla kabul edince bu sefer çarkedip imzayı kabul ettiler ama imzanın zorla attırıldığını söylediler, yani senedin borçlunun elinin tutulması suretiyle zorla imzalandığı iddia edildi, bu konuda savcılığada suç duyurusunda bulunuldu ama takipsizlik kararı verildi. Tüm bunlar devam ederken ayrıca borçlu kendisine vasi tayin ettirdi, yani şuan ehliyetinin bulunmadığınıda iddia ediyor, ki dava konusu hukuki işlem bu rapordan önceki tarihe ait olduğundan dolayı geçmişe yürümeyeceğini düşünüyorum. Ayrıca borçlunun vekiline vermiş olduğu vekaletname parmak izi basılmak suretiyle verilmiştir, ayrıca borçlunun X bankasından almış olduğu parayıda parmak izi basmak suretiyle aldığını gösterir belgelerde dosyaya sunuldu.(yani buda kendilerince kurtuluş beyannameleri)

Sonraki celsede zorla imza attırıldığını bunun için imza örneği vermeye hazır bulunduklarını talep etmelerine ve mahkemenin bu yönde ara karar vermesine rağmen imza atmayı bilmediğini söylerek imzadan imtina etmiştir.

Şimdi neresinden bakarsak bakalım, davayı uzatmak, sürüncemede bırakmak amacıyla böylesi itirazlar öne sürdükleri çok aleni, Bu konuda Yargıtay kararı aramama rağmen ne yazıkki net kararlara ulaşamadım, değerli meslektaşlarımın bu konuda yardımları dokunursa sevinirim. Saygılarımla