Mesajı Okuyun
Old 16-10-2009, 14:49   #4
Academic

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus
Güzel konu, teşekkürler. Benim fakültemde dersler yıllık ben dersleri dönemlik olan bir fakülteye başvuru yapsam, yıllık mı dönemlik mi ders alacağım, orada ne kadar kalacağım?

Merhaba ,

Öncelikle kayıtlı bulunduğunuz üniversitenin hangi üniversiteler ile Farabi değişim protokolü yaptığını öğrenmeniz gerekiyor. Bu protokollerde üniversiteler karşılıklı değişim yapacak öğrencilerin kredilendirme ve diğer koşulları konusunda ana çerçeveyi çizdikleri için sizin sorunuzun yanıtı orada olmalı. Yani bunu en iyi kendi üniversitenizin öğrenci işlerinden ya da Farabi değişim programı sorumlunuzdan öğrenebilirsiniz. Bizim üniversitemiz iki üni. ile protokol yaptı ve başvurular alındı. Dersler dönemlik olduğu için sorun yaşanmıyor. Bu bize özgü bir uygulama olduğu için sizin koşullarınıza uymaz, zaten hukuk alanından değilim. Eminim ki üniversiteniz bu protokolü yaparken sizin sorunuzla ilgili bir durumu göz önüne almıştır çünkü bu gerçekten karışıklık yaratacak bir durum. Yönetmelikte aşağıda alıntıladığım maddelerde bu konuda bir açıklama da var ve öğrencilerin kredi kaybına uğramamaları için alınması gereken önlemler ve en fazla kabilecekleri süre (maksimum 2 dönem) belirtilmiştir.

Alıntı:

MADDE 9 –

Öğrenci değişimi süresi, en az bir en fazla iki yarıyılı kapsar.
(2) Ön lisans ve lisans programlar
ının hazırlık ve birinci sınıfında okuyan öğrenciler, Farabi Değişim Programından yararlanamaz.

Alıntı:
(3) Öğrencilerin, ortak bir kredi sistemi çerçevesinde belirlenen kredilere dayalı ders yükleri, kayıtlı oldukları yüksekö ğretim kurumlarında aynı yarıyılda almaları gereken ders yükünden daha az olamaz. Değişimde ders sayısı değil, derslerin kredileri dikkate alınır. Yükseköğretim kurumlarının imzaladıkları protokolde mutabık kalınması şartıyla, öğrenci değişiminde ulusal kredilendirme sistemi yanında AKTS kredilendirme sistemi de esas alınabilir.

Bu projenin üniversiteler arası sirkülasyonu sağlamak açısından yararlı olduğunu düşünüyorum. Öğrenciler için de iyi bir fırsat. Üstelik akademisyenler de farklı üniversitelerde ders vererek farklı ortamlarda deneyim kazanabilirler.