Mesajı Okuyun
Old 27-02-2004, 02:09   #2
Ayfer Gökçen

Mutlu

Basında “Muhteşem Aptal Erkekler “kitabını yazan Zafer Kılıç’ın yazmış olduğu bu kitabın kadınları çok kızdıracağı yazılıyor.Oysa tam aksi bence...Eğer erkek olsaydım böyle bir kitabı protesto ederdim.Öncelikle de kitabın kapağını.Kapakta “Muhteşem ve Erkekler” sözcükleri çok küçük olduğu halde,“Aptal” sözcüğü kocaman yazılmış.Neyi vurgulamak istediğini doğrusu anlayamadım En büyük hatası da “Erkekler sözcüğünü çoğul kullanarak tüm erkekleri hedef göstermesi.Bence hemcinslerine çok ayıp etmiş
Yine basında aynı kitabın bir ayda ikinci baskısını yaptığı yazılıyor.Okuyunca bir an düşündüm gerçekten Türkiye’de kendini aptal hisseden erkekler bu kadar çok mu diye

Tabiki bütün bu yazdıklarım şakadan ibaret.Zafer Kılıç’ın bu kitabı sadece dikkat çeksin diye yazdığına inanmak istiyorum.Zira bir yazarın Türkiye’deki ezilen ve her yönden sömürülen kadından haberdar olmaması ve bu gerçeği görmemesi mümkün değil.

Yazar kitabının bir bölümünde şunları yazmış:

BUNLARI SADECE ERKEKLER YAPIYOR

Yazar, erkeklerin kadınlardan farklı yönlerini şöyle sıraladı:

Sadece biz askerlik yapıyoruz.
En çok şiddete biz maruz kalıyoruz.
İstediğimiz gibi ağlayamıyoruz ve gülemiyoruz.
En çok biz intihar ediyoruz.
Hep biz erken ölüyoruz.
İstediğimiz renkleri giyemiyoruz.
Bazı mesleklere giremiyoruz.
Sadece biz başlık parası ödüyoruz.
Cinsiyet bazında örgütlenmiyoruz.
En ağır hastalıklara biz yakalanıyoruz.
Evlenme masraflarını biz karşılıyoruz.
Boşanırken biz nafaka ödüyoruz.
Hesapları hep biz ödüyoruz.

Bu ifadelerin hiç birine katılmıyorum.Çünkü;çoğunu yapmak ya da yapmamak insanın kendi elinde olan şeylerdir.
Maddiyatla ilgili bölümler keşke her kadın için mümkün olsa…Boşandığı kocasına nafaka verebilecek ve hesap ödeyebilecek duruma gelse.Bütün özlemimiz bu değil mi? Kadını her yönden güçlü olmayan bir ülke nasıl kalkınır acaba? Omuz omuza yürümek varken niye hep karşı cinslerimize karşı kendimizi koruma yollarına başvuruyoruz.

Hem Türk erkeklerinin çoğu değil midir karısının çalışmasına engel olan,evde oturup eviyle ve çocuğuyla ilgilenmesini isteyen.Maalesef erkeklerin çoğunun söyledikleri ile davranışları arasında çok büyük çelişkiler var.

Zafer Kılıç’ın bu yazdıklarına kendisinin de inandığını sanmıyorum.Zira kendini korumaya aldığı ve isyan ettiği insanlar ;Annesi,karısı ve kardeşidir.Kendisini yetiştireninde bir kadın olduğunu unutmamalıdır.

Ama her şeye rağmen geçmişten bugüne kadar erkek egemen bir toplumda yaşayan kadınlar erkekleri bu duruma getirebildiyse epeyi gelişme var demek ki

Bence yazar sadece erkeklere ait olması gereken güçlerin kadınlara geçmesinden ve onları tahtından indirmesinden korkmuştur.Paniğe kapılan yazarın erkeklere verdiği bir alarmdır

Fakat kadınının yanında yürümesinden rahatsız olmayan komplekssiz ve çağdaş erkeklerimizin olması da ayrıca sevindirici bir durum tabiki.

Bir bayan olarak Zafer Kılıç’a bayanları akıllı bulduğu için çok teşekkür ediyorum

Sanıyorum bundan sonraki kitabının adı “Muhteşem AKILLI Kadınlar” olur