Mesajı Okuyun
Old 20-09-2009, 21:59   #19
Av. Özgür Uysal

Sayın Samet Berktaş ve Sayın meslektaşlarım. Ben de bir Kadir Has Üniversitesi mezunuyum. Ben olayı daha ayrıntılı bir boyutta anlatmaya çalışayım. Genellikle vakıf üniversiteleri eğitim metodlarını düzenlerken geniş yetkilere sahiptirler. Bunuda yönetmeliklerini düzenlerken sıkça kullanırlar. Mesela Kadir Has Üniversitesi'nde vizede mazerette kabul edilmemektedir. İsterseniz kapı gibi raporunuz olsun girmezseniz notunuz ''0''dır. Ben bu yüzden 4 gün boyunca 40 derece ateşle 5,6 sınava girdim sırf 0 almayayım diye( İlgili üniversitede sıınav haftaları vardır. Sezonda en az 10 ders alınır, 4. sınıfta 11,12 adet ders vardır. Ve bütün bu sınavlar sınav haftalarında arka arkaya olunmaktadır.) En son sınavımda ise artık vücudum iflas etti ve ambulansla hastaneye kaldırıldım. Nefes alış, veriş fonksiyonu bozulması sebebiyle. Yapılan tetkiklerde bronşlarıma virüs yerleştiği tespit edildi. Giremediğim sınavdan raporlarıma rağmen 0 almış sayıldım.Hastanede çektiğim çileyi siz düşünün. Hatırladığım kadarıyla kendimi toparlayabilmek için 5 adet serum yedim. Şimdi dalgasını geçerek şöyle diyorum. Ya domuz gribi olaydımda o sınavlara gireceğim diye 4 gün hastane yerine okula gelseydim(4 gün boyunca hastaneye gitme fırsatı bulamadığımı anlamışsınızdır.) Acaba bu baskıyla topluma bu domuz gribi mikrobunu salsaydım suçlu kim olabilirdi ?

Herneyse, şimdi öğrencinin üzerindeki baskıyı düşünebiliyor musunuz ? Benim finalden 70 almam lazım ki dersimi DD ile şartlı geçebileyim.Burada bir haksızlık olduğunu düşündüm. Okula başvurdum. Yönetmeliğin ilgili maddesini gösterdiler ve yapacak birşey yok dediler. İdari Hukuk bazında son derece haklılarda. Yönetmelik gayet yasalara uygun vizeye girmezsen 0, yeniden kişiye özel sınav yapılması olanaksız. Ama okul takımındaki sporcular yarışlara gittikleri vakit onların girmemiş oldukları vizeler 0 sayılmayıp, yeniden sınava girebiliyorlar. Bunu haksızlık olmadığını düşünen meslektaşlarımı biraz etkileyebilmek için anlattım.Yani okulun mentalitesini gözler önüne sermek istedim.Eğitim bir haktır ve bu hak engellenmektedir, buda haksızlık değilde nedir.

Bütünleme konusunda ise şunu söyleyeyim; ben birinci sınıftayken bir arkadaşımız dava açtı ve kazandı. Karar sonucu davayı açan arkadaşımız bütünleme hakkını kazandı ve bütüneme sınavlarına takır takır girdi. Bizler o zaman saflığımızdan ve pasifliğimizden dava açmayıp takır takır okuduk. Sizlerinde korkmadan dava açmanızı öneririm. Bu dünyada malesef hakkınızı aramadığınız sürece kimse size hakkınızı vermiyor. Savaşmadan, bazı yaralar almadan hakkınıza ulaşamazsınız. Haklarınızı arayınız. Bu arayış içinde hakkınıza tecavüz edenlerden korkmayınız. 50 kişi dava açsa okula bu iş dava sonucu beklemeden çözülür. Bir vakıf üniversitesi kendi öğrencileriyle davalık olmak istemez. Kendisinin kötü reklamı olur bu olay. Biz zamanında bunu yapamadık. Umuyorumki sizler yaparsınız.