Mesajı Okuyun
Old 19-08-2015, 13:14   #1
suskun_juliette

Varsayılan Bilirkişinin Hatalı Raporu Neticesinde Sanık Olarak Yargılanma

Merhaba,
Sizlere bir bilirkişi raporu mağduru olarak selamlar gönderiyorum

Eşim iş güvenliği uzmanı olarak görev yapıyor. Bir iş yerinde 04.11.2014 tarihinde iş kazası meydana geliyor; bu işyeri kaza olduğu tarihte iş güvenliği hizmeti almıyor. Daha sonrasında eşimin bağlı çalıştığı OSGB ile iletişime geçerek 13.11.2014 tarihinde sözleşme imzalanıyor, 13.11.2014 tarihinde risk analizi yapılıyor. Anılan sözleşme 18.11.2014 tarihinde İSG-Katip üzerinden onaylanıyor.

Ancak -dosyada bu belgeler mevcut olmasına rağmen- soruşturma aşamasında bilirkişi eşimin tali kusurlu olduğu belirtiyor. Eşim, iş güvenliği uzmanı bilirkişinin fahiş hatalı değerlendirmesi sonucu sanık olarak yargılanıyor...İşin ilginci savcılık aşamasında ifadesi alınmıyor, hiç haberimiz yok, mahkemeden duruşma gününü bildirir kâğıt gelmesiyle durumdan haberdar olduk.

İlgili yönetmelikte sorumluluğun bakanlık tarafından onay verildiği tarihte başlayacağı belirtilmiş olmasına rağmen bilirkişi iş yeriyle alakası ve dolayısıyla kusuru olmayan bir kişi hakkında soruşturma açılmasına sebebiyet verdi.

Bilirkişinin bu hatasından dolayı yasal işlem başlatmayı düşünüyorum.
1-TCK 276/1'deki suçtan dolayı şikayet ettiğimde "kastı yoktur, suçun unsurları oluşmadığından beraatine" şeklinde bir karar verilir mi? Elinizde örnek kararlar var mıdır?
2-İşin mahiyeti itibariyle memur olarak görev yaptıklarından, "Görevi Kötüye Kullanma" suçundan dolayı şikayette bulunmamıza mani bir durum olmadığını düşünüyorum, yanılıyor muyum?
3-Bilirkişinin yaptığı bu işlem için tam yargı davası açabilirim; ancak kafamı karıştıran husus; İlla ki raporun hükme esas alınması mı gerekmektedir?

En içten teşekkürlerimle...