Mesajı Okuyun
Old 14-09-2014, 17:48   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı
Alıntı:
Ben şimdi bacağımdaki morluk için rapor almak istiyorum. 2 gün geçti alabilir miyim?15 gün önceki başımdaki darbeden küçük bir iz kaldı bunun için de alabilir miyim.

En yakın hastaneye başvurarak rapor almanız daha sonraki olası hukuki süreç bakımından oldukça önemlidir.Derp izi varsa darp raporu da alabilirsiniz.

Alıntı:
2- evlendiğimiz günden bu yana bütün maaşımı kullandı daha önce birikmiş olan paramı da aldı bikeziklerimi de( kendi maaşımla aldığım) ev kirasını ve aidatını ödemiyor. Herşey üzerine yük kaldı. Bunları ondan geri almak istiyorum alabilir miyim

Boşanma davasında -harcını ödeyerek- bu alacaklarınızı dava konusu edebilirsiniz.

Alıntı:
3- evliliğim süresince uğradığım hakaretler ve aşağılayıcı sözler için ne yapabilirim

Boşanma davası açarsanız bunu manevi tazminat sebebi olarak gösterebilirsiniz.Dava düşünmüyorsanız Aile Mahkemesinden sözlü şiddetin önlenmesi için koruma kararı verilmesini isteyebilirsiniz..

Alıntı:
4- evlilik sorumluluklarını yerine getirmediği için birşey yapabilir miyim

Kusurlu davranışlar için tazminat talep edebilir ve boşanma kararı verilmesini isteyebilirsiniz

Alıntı:
Boşanma davasını ben açmak istemiyorum. O beni yıllarca mağdur etti. Bu süreç ne kadar uzarsa bundan rahatsız olacağını biliyorum. Lütfen yardımcı olun yaptıkları cezasız kalmasın. Çok üzgünüm kullanıldığım için dayak yediğim için onu sevdiğim için. (((

Boşanmayı istiyorsanız davayı sizin açmanız sizin yararınızadır.Eşinizin hem kusurlu olup hem de boşanma talep etmesi hem beklenmez hem de boşanma kararı verilmesi de düşünülmez. Diğer yandan eşiniz dava açmayacak olur ise size uyguladığı şiddet üzerinden zaman geçecek ve affetmiş sayılabileceksiniz.Karar elbette sizin.

Alıntı:
5-boşanma gerçekleşmese bile maddi manevi tazminat vs alabilir miyim

Uygulamada boşanma olmaksızın Aile Mahkemelerinde tazminat kararı verilmemektedir.
Alıntı:
6-devlet memuru olmam tazminat almama engel midir.
Hayır değildir.Bu durum sadece tazminatın miktarında dikkate alınacaktır.

Alıntı:
bu adam için benim elimden bişey gelmiyor. Kanun bunun hakkından gelsin Nasıl bir yol izlemeliyim. Bana yardımcı olursanız memnun olurumYaptıklarının yanına kar kalmasını istemiyorum.

Eşinizin suç sayılan eylemleri için suç duyurusunda bulunabilir ve koruma kararı isteyebilirsiniz.

Boşanma kararı verirseniz maddi manevi tazminat isteyebilir,dava sırasında konutun size tahsisini de isteyebilirsiniz.

Şiddet mağduru olarak gördüğünüz zararın giderilmesi için psikolojik destek alabilirsiniz.

Bir avukattan doğrudan destek almak yararınızadır.