Mesajı Okuyun
Old 22-12-2009, 21:16   #1
Av. Levent Samğar

Varsayılan Haksız Rekabetle İlgili .

Merhabalar

Haksız rekabetle ilgili beni düşündüren bir durumu paylaşmak istiyorum.

Firma ismi vererek kimseyi mahcup duruma düşürmek istemiyorum,o yüzden sorumu firma ismi vermeden yazıyorum.

Dünyaca ünlü ve merkezi Amerika Birleşik Devletleri'nde olan Domain Register firmasıyla aynı ismi taşıyan bir Türk firması, bu firmanın xxx.com alan adını içinde barındıran xxx.com.tr alan adını ticaret sicil belgesi ve faaliyet belgesi sunarak tescil ettiriyor.Türkiye'de kurulan bu firma,gerçek firmadan 3-4 sene sonra kuruluyor ve faaliyetine devam ediyor.Gerçek firma ve organlarıyla kesinlikle bir bağı söz konusu değil,şubesi veya Türkiye temsilcisi değildir.Merkezi ABD'de olan firmanın domain,hosting vesair Internet Hizmetleri'nin aynısını sunuyor.Ticaret Hukuku kapsamında haksız rekabet hükümlerinin geçerli olabilmesi için,yabancı firmanın Türkiye'de şubesi olması gerekliliği veya ülkesellik dışında herkes tarafından tanınmış firma olması gerekliliğini biliyorum.Kafama takılan şeylerden biri ,herkes kavramından tam olarak kimlerin kastedildiğidir.Bu işin içinde olan kişiler mi yoksa genel olarak tanınmışlık mı kastediliyor? Ayrıca markaların korunmasına dair yaptırımlar,yine aynı şekilde internet alan adlarını da kapsıyor mu?

Teşekkürler