Mesajı Okuyun
Old 01-12-2006, 21:34   #14
üye9283

Hakimden kitap okuma cezasının bir örneği daha yaşanmış.Yalnız bu sefer ki durum çok vahim görünüyor:

Gözleri görmeyen yaşlı adama kitap okuma cezası
Eskişehir'de yaşayan iki gözü görmeyen 73 yaşındaki bir kişiye, kooperatif kanununa muhalefet ettiği gerekçesiyle 26 gün kütüphanede kitap okuma cezası verildi.

Eskişehir'de oğlunun yanında kalan İsmail Canseven (73), Kütahya'nın Domaniç İlçesi'ndeki 3 yıl üst üste olağan genel kurulu yapılmayan Domurköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nin yönetim kurulu üyesi olduğu gerekçesiyle, 4 kişiyle birlikte "kooperatif kanununa muhalefet etmek" suçundan Domaniç Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılandı. Mahkeme, 1995 ve 2000 yıllarında göz tansiyonu neticesinde 2 gözünü de kaybeden 3 çocuk babası Canseven'e, önce 26 gün hapis ve 122 YTL adli para cezası verdi. Daha sonra hapis cezası, 26 gün süre ile Domaniç İlçe Halk Kütüphanesi'nde eğitim faaliyetlerine katılmaya çevrildi.

Evde ip yardımıyla yürüyebilen İsmail Canseven, "1999 yılının Ekim ayında, gözlerimin kapanması sebebiyle kooperatifin yönetim kurulundan ayrılmak zorunda kaldım. Ondan sonrasını bilmiyorum. Bize ceza verilmiş. TCK bunu mu gerektiriyor? Bana verilen cezayı anlayamıyorum. Yazık, günah benden ne isteniyor? Zaten benim gözlerim görmüyor, kulaklarım ağır işitiyor. Bana kitap okuma cezası verilmiş, ben zaten cahilim" dedi.

İsa Canseven ise, babasına verilen cezanın ardından gözlerinin görmediğine dair hastaneden aldıkları heyet raporunu emniyet güçlerine teslim ettiğini belirterek, "Durumu bu olan babama sözkonusu ceza veriliyor. Tamamen yardıma muhtaç olan babam, ömrü yeterse görme engellilerin okuduğu kabartma harflerden oluşan özel alfabeyi öğrenerek, kütüphanede 26 gün kitap okuma cezasını çekecek. Cezayı red için müracaatımızı yaptık, nasıl sonuçlanacağını bekliyoruz" diye konuşmuş.
Peki bu durum nasıl bişeydir???