Mesajı Okuyun
Old 31-07-2009, 21:03   #21
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Özgür KARABULUT
Merhabalar;

Ben bunun bir tür otokontrol veya empati mekanizması ile mümkün olacağını düşünüyorum. Sizin de belirttiğiniz gibi, yüz yüze olmayan konuşma ve yazışmalarda eksik kalan şey bakış, eda, tavır, jest, mimik vesairedir. Yani şöyle bir diyalog düşünelim (ki yaşadım ben bunu):

"- Özgürcüğüm bahsettiğin dosyaya bakamadım.
- Ayıp ettin...
- Kusura bakma ama işim vardı işte!!!
- Yok, yani ben mühim değil anlamında şey ettiydim..."

(Ki biliyorsunuz bu çok küçük bir örnek, iletişimsizlik bir sanattır. Mizah bu sanatın içerisindeki en geniş alanı kaplar)

Arkadaşımdan ilk mesajı aldığımda dilekçe yazıyrdum ve kaptırmış gidiyordum, cevap vermemezlik de etmeyeyim dedim, ayıp olur. Cevabımın sonuna bir ( ) eklesem ondan o cevabı almayacaktım.

Yani, "iletişim" karşılıklıdır ve sanal ortamda da hangi ruh haliyle ve hangi yüz ifadesiyle yazdığımızı bilmeyen bir karşı taraf var. Bu yüzden olabildiğince açık, anlamlı cümleler kurmaya; konuşmanın gidişatına göre farklı anlamlara bürünebilecek cümle ve kelimelerden kaçınmaya, yazdığımızı göndermeden önce bir de okuyucunun gözünden okumaya dikkat edersek sorunları asgariye indirebiliriz, diye düşünüyorum...

Bu arada, konuyu açtığınız için teşekkürler Nur Deniz

Sayın Karabulut'a yazacağım şeyleri azalttığı için teşekkür ederim.

Ben de konunun açılmasının iyi olduğunu düşünüyorum.

Yukarıda yazılanlara şunları ekleyebilirim. Bizim sohbet odasına benzeyen Konusuz Hoş Sohbetler alanımız var biliyorsunuz. Sanırım Sayın Nur Deniz de oradaki şakalaşmalardan yola çıkarak, bu forumu açmıştır. O zaman oradan örnek vermek istiyorum. İlgili alan, tüm THS üyelerinin katılımına açıktır. Yaklaşık 15-20 müdavimi vardır. Bu üyelerden bazıları (Örn; Ben, Saim Bey, Cengiz Bey, Engin ve Adli Tip) dışarıda da sık sık buluşmaktadırlar. Birbirlerini az çok tanımaktadırlar. Hangi şakayı kaldırıp kaldıramayacağını da (yine diğer üyelere oranla) bilebilecek durumdadırlar. Aralarında kırıcı şakalar yapılsa bile, birbirleriyle dost oldukları için tolere edebilirler. Yani kolay kolay küsmez. Şimdi sözkonusu 5 li KHS'de şakalaşırken, KHS'ye yeni girmeye başlamış bir üyenin aynı samimiyetle şaka yapması yadırganabilmektedir.

Kiminin yaş kompleksi; kiminin kilo kompleksi; kiminin boy kompleksi vardır. Bu kişilere sıkıntılı olduğu konularda şaka yapılırsa kaldıramayabilir. Ama herkese sıkıntı gibi gelecek konularda barışık ise, yapılabilir.(Örn. Ben yaş konusundaki şakalara aldırmıyorum bile...Saim Bey de kiloyla ilgili şakalara aldırmıyor...dur. )

Bir de "smiley " leri kullanmak önemlidir. Hiç kullanmamak sorun yaratır ve şaka cidiye alınabilir. Yerli-yersiz kullanmak da üzücü durumlara yol açabilir.

Yine herkese yapabileceğiniz şakayı, bazı insanlara yapamazsınız. Bana, Saim Bey'e ve Cengiz Bey'e tuttuğumuz takım konusunda şaka yapabilirsiniz, ama Admin'e asla yapamazsınız. Bir gün sorusuna yanıt da verdiğim THS üyesi genç meslektaşıma, takım konusunda şaka yaptım. Hiç beklemediğim bir tepki aldım. Özür diledim. Çünkü konunun onun için hassas olabileceğini düşünmeliydim. Ben takım konusunda şaka yaptığım dostlarıma (Gerçek hayatta da) bir hezimet yaşanması durumunda takılmam. Çünkü hoşgörü katsayısı düşmüş olabilir.

Bir başka sorun da şu olabilir.Yaşı veya mesleki tecrübesi fazla olan bir meslektaşla genç bir meslektaşın şakalaşmasında da sorun olabilir(Bunu kendim için yazmıyorum tabii ki). İki genç arasında kullanılan şaka dili ile iki yaşlının veya bir yaşlı bir gencin kullandığı şaka dili örtüşmeyebilir. Aynı durum; iki erkek; iki kadın; bir kadın bir erkek sözkonusu olduğunda da geçerlidir.

Belki devam ederim.