Mesajı Okuyun
Old 09-05-2021, 00:11   #1
Av.R

Varsayılan Tebligat yapılamayan borçlu

Sayın meslektaşlarım öncelikle hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Kambiyo senedine ilişkin başlattığımız bir icra takibinde bono üzerinde borçlunun adresi bulunmamaktadır. Borçlu gerçek kişidir. Uyap sisteminde mernis adresi sorgulaması yapıldığında "Bilinmiyor" şeklinde bir sonuç çıkmaktadır. İski'de kayıtlı bir su aboneliğinin olduğu adrese ödeme emrini tebliğe çıkardık ancak bila tebliğ iade döndü. Bu kez Gib üzerinden borçlunun bir adresine ulaştık ancak bu adrese yaptığımız tebligat da bila tebliğ iade döndü.

Yerleşim yeri adresi bilinmediğinden 21/2'ye göre tebligat yapamıyoruz. Somut olayda daha önce tebliğ yapılamadığı için TK m. 35/2'ye göre tebligat yapma durumumuzu da pek mümkün görmüyorum ancak bu konuda da görüşlerinizi merak ediyorum.

Adres değiştirmenin bildirilmesi mecburiyeti:

Madde 35 – Kendisine veya adresine kanunun gösterdiği usullere göre tebliğ yapılmış olan kimse, adresini değiştirirse, yenisini hemen tebliği yaptırmış olan kaza merciine bildirmeye mecburdur. Bu takdirde bundan sonraki tebliğler bildirilen yeni adrese yapılır.

(Değişik fıkra: 11/1/2011-6099/9 md.) Adresini değiştiren kimse yenisini bildirmediği ve adres kayıt sisteminde yerleşim yeri adresi de tespit edilemediği takdirde, tebliğ olunacak evrakın bir nüshası eski adrese ait binanın kapısına asılır ve asılma tarihi tebliğ tarihi sayılır.

Yargıtay 12.Hukuk Dairesi 2013/12526 E. 2013/18570 K.

*“... Tebligat Kanununda 6099 Sayılı Yasa ile yapılan değişiklik sonrası, gerçek kişiler yönünden 35. maddeye göre tebligat yapılabilmesi için borçlunun adres kayıt sisteminde bir adresinin bulunmaması ve ayrıca daha önce kendisine veya adresine kanunun gösterdiği usullere göre tebliğ yapılmış olması zorunludur...
...Takip dosyasında borçlu, gerçek şahıs olup*mahkemece yapılan araştırmada borçlunun adres kayıt sisteminde yerleşim yeri adresinin bulunmadığı anlaşılmıştır. Borçluya daha evvel usulüne uygun bir tebligat yapılmadan, resmi kurum tarafından bildirilen adrese kıymet taktir raporu ve satış ilanının doğrudan TK.m. 35. maddesine göre yapılması usulsüzdür...”

Bu borçluya nasıl tebligat yapabiliriz?

Hepinize şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla.