Mesajı Okuyun
Old 08-12-2013, 13:48   #3
erhanpelit

Mehmet bey teşekkür ederim cevabınız için olayda iflas söz konusu değil ben size doğrudan olayı özetlesem daha iyi olacak sanıyorum. biraz karışık olduğu için bu şekilde yazmıştım ama bunun eksik kaldığını fark ettim.İçinden çıkılmaz bir olayın içindeyim ve içinden çıkamazsam son çare olarak; böyle bir senede imza koyduğu için müvekkilin adli tıbba sevkini isteyeceğiz Olay şöyle:

-A, B'nin borcu için C şirketi lehine 2000 yılında üst limit ipoteği tesis ediyor.B ile C şirketi arasında bir bayilik sözleşmesi imzalanmış.İpotek en fazla 40 milyar lira için kuruluyor.Senette bayilik sözleşmesinden doğan ve şimdiye kadar doğmuş olan , doğacak olan ,senetli senetsiz her türlü alacak için , meskeniyet iddiasında bulunmadan , şirket ipoeteğin fekkini bildirene kadar bunun devam edeceği yazılmış.Ayrıca A'nın müşterek borçlu ve müteselsilen kefil olduğuda senede yazılmış.

-2004 yılında bayilik sözleşmesi sona eriyor. Şirket tarafından B ye bir alacak davası açılıyor alacağın olmadığı yargı kararıyla kesinleşiyor.

-Yıllar sonra da B bir başkasının(X kişisi olsun) C şirketine olan borcunun 50.000 tlsi için kefil oluyor.X kişisi borcu ödemeyince
a- borca kefil olan B ye
b- yıllar önce B'nin borçları için C lehine kurulan ipotek senedindine dayanarak taşınmazı üzerindeki ipotekten dolayı hem de ipotek senedinde yazılı olan müteselsil kefalet kaydından dolayı borcun 40.000 TL sinden sorumlu olduğu belirtilmiş A ya ihtarname geliyor.Yani B nin kefil olarak sorumlu olduğu bir borçtan dolayı A da müşterek borçlu ve müteselsil kefil sıfatıyla ayrıca gayrımenkulü üzerindeki ipotek nedeniyle sorumlu tutuluyor.

A bu durumda ne yapabilir???
1-Öncelikle ipotek senedindeki müşterek borçlu ve müteselsil kefil kaydı geçerli midir?
2-Kefaletin bu şekilde devam etmesi mümkün mü? Kefile kefalet denilen şey bu mudur?
3-İpoteğin fekki için ne gibi imkanları vardır?
(Henüz hiçbir takibe başlanmamış, A ipoteği kaldırmak istiyor)