Mesajı Okuyun
Old 14-05-2003, 02:38   #56
mehtap

Mesaj kredi borcu, itiraz ve yeni kanun

Merhaba Sayın ilgililer,

Benim, acil yanıtlanması isteğimle birkaç sorum olacak, ancak önce durumumu kısaca özetlemeye çalışacağım.
Maaşımı aldığım banka, tüm kurum çalışanlarının maaşlarını kredilendirmişti. Ben bu krediyi kullandım.Bundan sonraki dönemde yatan maaşlarımın bir kısmı kredi borcu olarak kesildi. Ben maaşımın tümünü bankadan çektiğimde, bir kısmını hep kredi kullanmış oldum. İş değişikliğim nedeniyle, Nisan 2000 tarihinden itibaren maaşım artık o bankaya yatmadığı için kredi borçlusu durumuna düştüm. (Ben bunu tamamen unutmuştum.) Birkaç ay sonra beni bankadan aradılar ve borcun tamamını kapatmamı söylediler. Bir kısmını ödedim ama tümünü hemen kapatamadım. Kalan kısmını sonraki ay ödedim. Ancak hesap kapanmadığı için faiz işlemiş ve borcum giderek büyümüş.(Bundan da haberim olmadı) Bankanın haciz istemli icra takibi başlattığını bana gelen ödeme emri ile öğrendim. Miktar o kadar büyüktü ki maaş kredisi faizi ile istenilen arasında çok fark vardı. Temmerüt faizi çok yüksek işletilmişti. Ben icra takibine itiraz ettim(14.11.2001) Banka avukatı itirazın iptali davası açtı. (30.3.2002)Dosya bilirkişiye gitti. Bilirkişi, ödemiş olduğum paraların alacaktan düşürülmesi gerektiği ve sözleşme hükümlerine göre bankanın %126 temerrüt faizi işletebileceğini istenen faizin ve dolayısıyla alacağın yüksek olduğu yönünde görüş bildirdi(Aralık 2002). Banka avukatı buna itiraz edip ek rapor istedi. Ek rapor da (Şubat 2003)ilkinin doğru olduğu yönündeydi. Mahkeme 21.5.2003'te bir duruşma daha yapacak.
Sorularım 1. Benim bu davayı kazanma olasılığım var mıdır? Kaybedersem, itiraz ederek takibi durdurduğun tarihten (14.11.2001) dava sonuçlanıncaya kadar (21.5.2003'te karar verilirse bu tarihe kadar) geçen süre için faiz işletilecek midir?
2. Bilirkişi sözleşme hükümlerine göre %126 temerrüt faizi üzerinden hesaplamayı uygun görmekle birlikte, bilirkişi raporundan sonra yürürlüğe giren 4822 sayılı yasadan yararlanmam söz konusu mudur?
3. Sözkonusu banka yasadan yararlanma süresini 14 mayısa kadar uzattı.(Bugün son gün) Ben bankaya başvurup yasadan yararlanmayı isteyebilir miyim? İstersem, faiz hesabı için hangi rakam esas alınır. Bankanın icra takibinde istediği rakam mı bilirkişinin ödemelerimi gözönüne alarak hesapladığı yeni rakam mı?
4. Mahkeme sonucunu beklemek mi, bankaya başvurmak mı benim açımdan yararlı olur.
İlginiz için teşekkür ederim.