Mesajı Okuyun
Old 22-01-2008, 00:05   #27
Mustafa ÖZCAN

Varsayılan Önce Ülke gerçeklerine bakmalı; sonra yorum yapmalı...

Öncelikle şunu ifade etmek istiyorum: Sayın Konyalı'nın mesajının sadece başlığı konunun tamamını anlatmaya yetiyor. Mesajın tamamını okumasanızda başlıktan meramın ne olduğunu kolaylıkla anlayabiliyorsunuz...

Hukukun uygulanış sıralaması kısmen ifade edildiği gibi, uluslararası sözleşmelerden başlamak üzere, Anayasaya, yürürlükteki yasalara, yönetmeliklere ve en son uygulamadaki emsal kararlar sıralamasına göre gerçekleşmesi gerekiyor.

Hukukun uygulanmasında, en son sıralarda yer alması gereken emsal kararların bu derece rağbet görmesini ancak fiili şartların ve ülke gerçeklerinin zorlaması ile açıklayabiliriz.

Mesleğin ilk yıllarında, Yargıtay Kararlarını hiç umursamaz, yasadan öncelikle ben ne anlıyorsam ona göre dava alır ve ona göre hukuki iş ve işlemlerimi takip ederdim.

Geçen zaman, bu hareket tarzının hukuk için son derece ideal, ancak benim için ise hatalı bir hareket tarzı olduğunu bana öğretti. Biri zorunlu, birisi ise haklı iki noktada Yargıtay Kararlarının önemini hissettim ve bir konuyu araştırırken Yargıtay Kararları ile işe başlamayı alışkanlık haline getirdim.

Yargıtay Kararlarını öne çıkaran zorunlu neden; tüm meslektaşların iyi bildiği ve ifade ettiği gibi, son sözün Yargıtay'a ait olması idi.

Bazı Yargıtay Kararlarında bir şeyi çok net gördüm. ÖNCE KARAR VERİLİYOR SONRA GEREKÇE BULUNUYORDU. Bazı yasaların zorlamalarla, olması gerekenden farklı yorumlandığı dikkatimi çeken diğer bir husus idi. Meclisten sonra Yasama Yetkisini bir nevi elinde bulunduran ve son sözü söyleyen Yargıtay karşısında yasal hükümlerin savunuculuğunu yapmak yel değirmenlerine saldırmak gibi oluyordu.

Ekmeği, çalışmasının ve kazanmasının ucunda olan avukatlardan, hatalı olan uygulamalar karşısında, salt yasa savunuculuğu yapmasını istemeye kimsenin hakkı olmasa gerektir.

Yargıtay Kararlarını öne çıkaran haklı neden ise, hukuk adına hareket edilen durumlarda Yargıtay'ın yasa yorumunu en iyi yapan üst düzey merci olmasıydı. Çok doyurucu ve yetiştirici Yargıtay Kararları bulunduğu da inkar edilemeyecek diğer bir gerçekliktir.

Bir problemde Yargıtay Kararlarına bakan meslektaş olayın sonucunun varacağı yeri anlayarak tavrını belirlemesi, eşzamanlı olarak zaten Yargıtay Kararı içinde de muhtemelen geçen yasa hükmünü de irdeleyerek Yargıtay'ın tutumunu ve olayda ki isabetini değerlendirmesi uygun olur düşüncesindeyim.

Diğer bir husus, Bir konu araştırırken yasa metnini hiç bilmeden ve o konudaki yasal düzenlemeden tamamen habersiz Yargıtay kararı arayan bir meslektaş olacağını da sanmıyorum.

Ülke gerçeklerimiz ve Hukuk Sistemimiz Önce Yargıtay Kararına bakmayı zorunlu bıraktığı müddetçe bu böyle olmaya devam edecektir.

Saygılarımla...