Mesajı Okuyun
Old 17-05-2018, 15:09   #7
Admin

Alıntı:
Yazan Av. Can DOĞANEL
söz uçar yazı kalır prensibine bağlı kalmak hem arabulucu hem de taraflar için pratik fayda sağlar.
Söz uçar yazı kalır prensibine bağlı kalmanın tek yolu imzaladığınız metni okumak diye düşünüyorum, ki burada çıkan sorunun tek nedeni de bu esasında.

Neticede arabuluculuk anlaşması yazılı bir belgedir, imzalanmadan önce okunursa varsa hatalar düzeltilebilir. "İmzalamadan önce okumamıştım" savunmasını esas almaya başladığımızda arabuluculukla ilgili ne tip bir düzenleme getirirseniz getirin sorunu çözmek mümkün olmayacaktır bence. Ki bu durum arabuluculuğa da özgü değil, bu savunmaları dikkate almaya başladığımızda mahkemenin "beyanı okundu, imzası alındı" tutanağı için de, noterde düzenlenen bir anlaşma için de "vaktim yoktu, hızlıca bakıp imzaladım, imzaladığım metni kabul etmiyorum" demek mümkün hale gelir.

Bu tip savunmalara belki 1960'larda eğitim seviyesinin ortalaması nedeniyle zaman zaman itibar ediliyor olabilir ama 2018 yılında bir kişi resmi bir belgeyi okumadan imzalıyorsa, bunun sonuçlarına katlanacağını bilemeyeceğini iddia etmek veya bununla bağlı olup olmadığını tartışmak bence mümkün olmamalı (BK gereğince irade fesadı durumları hariç).