Mesajı Okuyun
Old 12-07-2009, 18:03   #20
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Dr. Fuat ŞENOĞLU
Sayın Aladağ, dünyada her olayın ve durumun yasal düzenlemesi dünyada henüz icat edilememiştir, biliyorsunuz yasalar normatif olarak düzenlenir ve de zorunlu olarak ayrıntılar hakimlerin takdirine bırakılır. Gerisi ise hukukun genel ilkeleri ve de teamül kurallarına göre takdir edilir. saygılarımla
Sayın Şenoğlu, tutuklama gibi ayrıntılarıyla düzenlenmiş, nedenleri yasada gösterilmiş bir ceza hukuku müessesesinin teamüllere bırakılmadığı çok açık.
Aslında siz, henüz gerçekleşmemiş olayları da kapsayacak şekilde "tabii ki hakim ve savcılara yönelik saldırılarda tutuklama olacak" dediğinizde sizi ikna etmenin olanaksızlığını anlamalıydım. Umarım bunu sizinle aynı düşüncede olmayan meslektaşlarınız (örneğin adalet.org sitesinde sayın Aydın Başar) başarabilirler.
Saygılarımla.

Sayın meslektaşlarım,
Ne yazık ki avukatlara yapılan saldırılar, hukuka yapılmış saldırılar olarak görülmüyor. Bu durumdan hukuk devleti ve adalete inanç da etkileniyor, yara alıyor. Kamu görevini icra ederken saldırıya uğrayan avukatın, bir insanın haklarını savunurken saldırıya uğradığı unutuluyor. Ne yazık ki bir avukatın mesleğini yaparken yaralanması sonucu adalet istemesi, avukatların bir ayrıcalık istedikleri gibi yorumlanıyor. Oysa yalnızca benzer olaylarda ne uygulanıyorsa onu istiyoruz.
Bir kez daha avukatların ne kadar yalnız olduğunu hissettim, bir kez daha adaletten umudumu kestim. Umarım bundan sonra hiçbir hakim, savcı ve avukat görevini yaparken ya da görevi nedeniyle saldırıya uğramaz.
Saygılarımla.