Mesajı Okuyun
Old 24-07-2007, 16:39   #22
Fatih Dönmez

Varsayılan Merhaba

Merhabalar,

ben Almanya'da okuyan, hukuk fakültesi 3. dönem ögrencisiyim. Araniza katilmis olmaktan mutluluk duydum. Türkcemizin gelismesine, Türkiye'deki meslaktaslarimizla olan bu tartismalarin yararli olacagini düsünüyorum
Tartisma konusu olayda, bilegi kesilen magdurun, alkol sebebiyle rizasi gecersiz olmus. Ama, bence bu konuda, A, rizanin sartlari olustugu konusunda hataya düsmüstür. A, B'nin, kendi bilegini de, kesmesini istedigini düsünmektedir (olaya göre, rizanin cercevesi belirtilmediginden, kendi bilegini de ayni sekilde derin kesecegini bilmektedir, ama bunun aksine bir rizada bulunmamis). A ise, B'nin rizasinin gecerli oldugunu düsünerek, onun bilegini derince kesmistir. Burda, riza bir hukuka uygunluk sebebi olduguna göre, hukuka uygunluk sebebinin sartlarinda bir hata yapilmistir. Almanya'da, bu hata da, kasti kaldiran bir hata türü olarak gecmekte. Yani kisinin, kasti bu hatada ortadan kalkmakta. Türkiye'deki durumu tam bilemiyorum. Ama Almanya'da da bu konuda cok cesitli teoriler bulunmakta. Bunlardan en baskin olan, teoriye göre de, hukuka uygunluk sebeplerinin sartlarinda hata yapilmasi halinda, kisinin hatasi, Alman Ceza Kanunu'nun 16 maddesi geregi, kastinin ortadan kalkmasini saglamakta. Bu durumda, A'nin hatasi kastini ortadan kaldirdigindan cezalandirilmamasi gerekmekte.

Herkese selamlarimi ve saygilarimi gönderiyorum.

Fatih Dönmez