Mesajı Okuyun
Old 21-08-2007, 19:44   #10
Dr.Öykü Didem Aydın

Varsayılan UYAP ve Av.tr Konusundaki Davalarım

Saygıdeğer Meslektaşlar,

Değerli görüşleriniz için Sizlere teşekkür ederim. Genel bir yanıt vermek istiyorum, daha sonra mesaj yazan meslektaşlara ayrıca yanıt vereceğim.

Her şeyden önce UYAP ve av.tr sistemlerine benim de karşı olmadığımı belirtmek isterim. Benim karşı olmadığım dönüşüm projelerinin basit genelgelerle ve protokollerle yapılması. İkinci nokta, UYAP Genelgesi'nin, pekçok icra dairesi tarafından zorlayıcı olarak uygulanması. Benim başıma bununla ilgili dört olay geldi. Dördünde de ilgili icra dairesi, başvuruyu almadı. Bunlardan biri Ayaş icra dairesi, diğerleri de Ankara'daki icra daireleri. İlerideki gelişim dava dilekçeleri bakımından da böyle olacaktır. Tehlikeli bir yol. Bizim için değil belki ama yurttaşlar için. Şüphesiz avukatsız hak arama özgürlüğünden yararlanılması eksiktir ama o davacının ya davalının takdirinde bir husus.

İlk olarak UYAP dava dilekçemi ekliyorum. Karakter sorunları çıkmaz umarım. Sorun çıkarsa site yönetiminin de takdiri ile makale olarak gönderebilirim. daha sonra da av.tr başvurumu göndereceğim.

17 Ağustos 2007

DANIŞTAY BAŞKANLIĞI’NA,

ANKARA

YÜRÜTMEYİ DURDURMA İSTEMLİDİR

DURUŞMA İSTEMLİDİR

DAVACI: Avukat Yardımcı Doçent Dr. Öykü Didem Aydın,.......

DAVALI: T.C. Adalet Bakanlığı

DAVA KONUSU:

1. DÜZENLEYİCİ İŞLEMİN İPTALİ;
2. HİZMET KUSURU NEDENİYLE ADALET BAKANLIĞI’NIN 500 YTL TUTARINDA TAZMİNAT ÖDEMEYE MAHKUM EDİLMESİ İSTEMİMİZ

İPTALİ İSTENEN DÜZENLEME:

I. Avukatları ve avukat olmayan bireyleri icra takiplerinde ve diğer hukuksal takiplerinde UYAP kanalı yoluyla elektronik başvuruya fiilen zorlayacak biçimde muğlak kaleme alınan ve yorumlanan; UYAP sistemine geçmiş birimler nezdinde yapılacak başvuruların bilgisayar kullanımı yoluyla yapılmasını amir; hiçbir kanuna ve yönetmeliğe dayanmayan; dilekçe hakkı, hak arama özgürlüğü bakımından Anayasaya aykırı bir sınırlama öngören ADALET BAKANLIĞI’NIN B.03.0.BİD.0.00.00.08/010.06.02/1 09/02/2006 Sayılı, “UYAP Uygulamaları” adlı, 124 no’lu GENELGESİNİN YÜRÜTÜLMESİNİN DURDURULMASI ve İPTALİ
I. ADALET BAKANLIĞI UYAP GENELGESİNİN (EK 1) İPTALİ İSTEMİMİZ VE İPTAL İSTEMİNE DAYANAK GÖSTERDİĞİMİZ HUKUKSAL SAVLARIMIZ

1. İptali istenen UYAP konulu genelge, hukuk devleti ile bağdaşmayacak ölçüde muğlak ve hukuksal işlemlerde “imza” kuralını kaldıran, dilekçe hakkı ve hak arama özgürlüğünden yararlanmak isteyen bireyleri ve vekillerini “bilgisayar” kullanmak mecburiyetinde bırakması bakımından Anayasaya aykırı bir düzenlemedir.
2. İptali istenen genelge, “UYAP yazılımlarının işletime geçtiği birimlerde” başlıklı; numarası belirsiz bendin “UYAP'nın işletime geçtiği birimlerdeki bütün kayıt, tevzi, veri girişleri, soruşturma, kovuşturma, harç, duruşma, karar, infaz ve diğer tüm işlemlerin UYAP üzerinden gerçekleştirilmesi” kuralını öngörmüş bulunmaktadır. Bu hali ile genelge, Anayasaya ve Elekronik İmza Kanunu’na aykırıdır ve hukuksal dayanaktan yoksundur.
3. Anayasamızın “Hak arama hürriyeti” ni düzenleyen 36. maddesi – (Değişik: 3.10.2001-4709/14 md.) “Herkes, meşrû vasta ve yollardan faydalanmak suretiyle yarg mercileri önünde davac veya daval olarak iddia ve savunma ile adil yarglanma hakkna sahiptir” düzenlemesini getirmiştir. Yargı merciilerine ve icra dairelerine yazı ile başvurmak meşru bir yoldur. UYAP Genelgesi, kişilerin, bu merciilere yaptıkları başvuruların kayıtlarının UYAP üzerinden gerçekleştirilmesi kuralını koyarken, başvuruyu alan memur ve benzeri görevlileri; başvuruyu yapan kimselerin başvurularını, CD veya benzeri araçlarla almaya da zorlamış bulunmaktadır. Çünkü, her gün binlerce başvuru alan memurların, bu başvuruları UYAP kaydına geçirebilme olanakları bulunmamaktadır. Bu olanağın yaratılması mümkün ise de ilgili genelge buna yönelik bir altyapının oluşturulmasını öngörmemiştir. Özetle, UYAP yazilımlarının işletime geçtiği birimlerde, elektronik başvuru bir zorunluluk olmuştur.

4. Davamız çerçevesinde UYAP modelinin işlerliğe geçtiği örnek bir çerçeve olarak seçtiğimiz icra dairelerine yapılan takip başvurularının elektronik yapılması yolunda bir zorunluluk İcra İflas Kanunu’nca öngörülmemiştir. Tam aksine, bu kanunun TAKİP TALEBİ VE MUHTEVASI başlıklı 58.- (Değişik: 538 - 18.2.1965) maddesi “Takip talebi icra müdürüne yaz ile veya sözlü olarak yaplr” düzenlemesini getirmiştir. Mahkemelerin teşkilatı ile ilgili tüm yasalarda da böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. UYAP sistemini yaşama geçiren idare, bu yasalarda dahi bir değişikliğe gitme lüzumu görmeden, basitçe bir genelge çıkarmış ve bireylerin hak arama özgürlüğü bakımından son derece önemli bir konunun düzenlenmesini bir genelgeye bırakmıştır.

5. Anayasamız, temel hak ve özgürlüklerin düzenlenmesinin kanunla yapılmasını hükme bağlamıştır. Anayasamızın 36. maddesi ile düzenlenen hak arama özgürlüğü temel bir haktır. Hak arama özgürlüğünden hangi usulde yararlanılacağının düzenlenmesi kanunla yapılmak gerekirken UYAP Genelgesi’nin çıkarılması Anayasaya aykırıdır.

6. İptali istenen genelgenin dayandığı bir kanun ya da yönetmelik bulunmamaktadır. Bu genelgeye belki dayanak olabilecek bir kanun olan ELEKTRONİK İMZA KANUNU da (Kanun No. 5070, Kabul Tarihi : 15.1.2004, Resmi Gazete Say: 25355, Resmi Gazete Tarih: 23.1.2004), yargı organlarına ve icra dairelerine yapılacak başvuruların UYAP sistemi çerçevesinde bilgisayar kullanımı ile gerçekleştirileceğine dair hiçbir düzenleme getirmemiştir. Böylesine büyük çaplı bir dönüşüm projesi, kanunla ya da en azından yönetmelikle yapılmak lazım gelirken, basit bir genelge ile hak arama özgürlüğünün sınırlandırılması hukuk devleti ilkesinin bir ihlalidir. Avrupa Birliği ülkelerinde de UYAP benzeri projeler yaşama geçirilmiştir ve hukuksal birimlerin kendi arşiv, karar ve diğer işlemlerinde verimli olarak kullanılmaktadır. Ancak, hiçbir sistemde, bireylerin, örneğin icra takiplerini münhasıran CD ve benzeri araçlarla yapmak zorunda bırakılması uygulaması bulunmamaktadır. UYAP sisteminin yaygınlaştığı şu günlerde, Ankara’da bulunan hiçbir icra dairesi, Ayaş, Polatlı ve saire ilçeleri dahil, UYAP kullanılmadan, klasik formlarla ve yazılı olarak yapılan takipleri almamaktadır. Ankara’nın kavurucu sıcak günlerinde içme suyu hizmetini dahi sağlayamayan, su keseceğim derken boru hatlarının ön bakımını yapmayı ihmal edip susuz ortamda yapay sel felaketlerine yolaçan devletin, bireyleri siber dünyada uzay araçları ile yaşayan, sosyal refahı son derece yüksek, bilgisayar ve internet teknolojisini sınırsızca kullanabilen bireyler olarak algılamaya çalışması doğru değildir. Bugün sadece belirli bir nesle mensup avukatlar değil, her yaş grubundan avukatın UYAP icra takipleri ile ilgili olarak yaşadığı çok sayıda teknik sorunu bulunmaktadır. Davacı, akademisyenlik mesleği gereği, internet kullanımı konusunda çok iyi bir eğitimden geçmiş, interneti Türkiye’de yaygınlaşmaya başladığı 1990’lı yıllardan önce kullanmaya başlayan bir kimsedir. Buna rağmen, kaş yapacağım diye göz çıkarmak anlamına gelen, elektronik takibe mecbur bırakılma üç dil bilen, doçentliğe hazırlanan bir akademisyen avukat olan şahsımı dahi, UYAP kullanımında yaşanan teknik aksaklıklar nedeniyle hak arama özgürlüğümden mahrum bırakmaktadır. Yakın zamanda, mahkemeler de UYAP sistemine geçtiklerinde, tüm başvuruları elektronik olarak kabul etmeye başlayacaklardır. Okuma yazma oranının görece oldukça düşük olduğu ülkemizde, davacıları elektronik başvuruya zorlamak, hak arama özgürlüğünün önüne anayasal dayanağı olmayan bir engel koymak anlamına gelecektir.

7. Örnek olarak, 13. 06. 2007 tarihinden itibaren http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=16792 adresinde avukatlar arasındaki yazışmalar aşağıdaki gibidir (Biz, meslektaşların adları ya da üye isimlerini gizleyerek alıntı yapıyoruz, ancak bu mesajlar ve sahipleri internet ortamında “UYAP Sorunu” ifadesi ile arama yapıldığında, açıkça görülebilmektedir. ):

"""""""""""""""""“........E-Takip programında taraf bilgilerini girebiliyorsunuz ama avukat bilgilerini girmek istediğinzde boş bir sayfa açılıyor ve bu bilgileri giremiyor musunuz?

Uyap E-Takip programının hala kullanılmakta olan 1.1 sürümü 2006 yılına ait bir yazılımdır ve Java Runtime Environment (JRE) programının son sürümü olan 6.1 ile uyum sorunu ortaya çıkmaktadır. Sisteminde Java'nın son sürümü olmasına rağmen avukat bilgilerini giremeyen meslektaşlar, Java'nın eski sürümü olan 5.0 versiyonunu aşağıdaki linkten indirebilirler.

http://ftp.freenet.de/pub/filepilot/...ows-i586-p.exe

Eski versiyonu sisteminizi yüklemeden önce mevcut Java programını kaldırmayı unutmayın.Java'nın eski sürümünü yükledikten sonra probleminiz çözülecektir.

Bu arada 500-600 YTL'ye satılan icra programlarını görünce şaşıyorum doğrusu. Dünya piyasasında ufak çaplı yazılımların ortalama fiyatı 20-30$ civarındadır. Ama 5-10 MB'lık oldukça basit icra programları 500-600 YTL gibi fahiş fiyatlara satılıyor, buna inanamıyorum.

Koskoca Office paketinin bile fiyatı 200-300$ iken, XP gibi başlı başına bir işletim sistemi 100-150$ iken sıradan ve ufak bir yazılımın böylesine yüksek rakamlara satılması gerçekten inanılır gibi değil.

Benim meslektaşlarıma tavsiyem, ücretsiz E-Takip programını kullanmaları ve fahiş fiyatlara satılan programlara para vermemeleridir.
T...us
Üye Kimliği
T...us İsimli Üyeye Özel Mesaj Gönderin
T...us İsimli Üyeye Email Gönderin
T...us İsimli Üyenin Tüm Mesajları Arayın
14-06-2007, 16:24 #2
*sine...on*

Sayın T...us,

Bilgisayarımda Java 5.0 sürümü var ama yine de avukat bilgi girişi koca bir boşluk. Allah'tan icralar 3 dosyaya kadar e-takipsiz almayı kabul ediyorlar da problem çıkmıyor.Yazınızı görünce "Oh be nihayet sebebini buldum" demiştim ama olmadı. Yine de teşekkürler. (Oysa artık icra daireleri e-takipsiz başvuru almıyor)

Saygılar...
*sine...on*
Üye Kimliği
*sine...on* İsimli Üyeye Özel Mesaj Gönderin
*sine...on* İsimli Üyeye Email Gönderin
*sine...on* İsimli Üyenin Tüm Mesajları Arayın
14-06-2007, 17:02 #3

Ben de aynı sorunu yaşıyordum ama yukarıda açıkladığım şekilde problemi çözdüm ve avukat bilgilerini girebiliyorum artık. Sisteminizdeki mevcut Java uygulamasını kaldırıp, link verdiğim Java'yı indirip kurun göreceksiniz probleminiz düzelecek.
T...us
Üye Kimliği
19-06-2007, 12:09 #4
Av.H.E.

Sorun: güncelleştirilmiş java
Bu "boşluk" problemi büyük ölçüde, java'nın güncelleştirilmiş olmasından kaynaklanıyor. Java'nın eski sürümünü yüklemek tek başına yeterli değil. Aynı zamanda "program ekle veya kaldır" menüsünden java güncelleştirme programlarını da (2-3 tane) kaldırmanız gerekiyor.
Yani, e-takipte sorun yaşayan meslektaşların:
1-Halihazırda yüklü olan java'yı ve java güncelleştirme (update) programlarını kaldırmaları,
2-Eski sürüm java'yı yüklemeleri,
3-Belli aralıklarla (nadiren) ekranın sağ alt köşesinde çıkan ve java'nın güncelleştirilmesinin istenip istenmediğini soran uyarıyı da kabul etmeyip kapatmaları gerekiyor.

Anlattıklarımı birçok meslektaşın bilgisayarında uyguladım. Sorun çözüldü.
İyi çalışmalar.
Av.H.E.
Üye Kimliği
Av.H.E. İsimli Üyeye Özel Mesaj Gönderin
Av.H.E. İsimli Üyeye Email Gönderin
Av.H.E. İsimli Üyenin Tüm Mesajları Arayın
20-06-2007, 17:43 #5
T...us

Anlaşılan bu küçük java hatası yüzünden birçok meskelktaş, "uyap e-takip sorunlu" düşüncesiyle 500-600 YTL'ye satılan programlardan satın almış. Ancak sorun etakip'te değil, javada...
T...us
Üye Kimliği
25-06-2007, 01:14 #6
V.74

Sayın meslektaşım;

E-takip programını iş yerimde kullanıyordum. Ancak evdeki bilgisayara kurdum ve sizin bahsettiğiniz sorunu aynen yaşadım. Bir türlü av. bilgilerini giremedim. Goggle da konuyu bir arattım ki sizin mesajınızı gördüm, dediğinizi uyguladım ve işe yaradı. Çıldırmak üzereydim neredeyse.

Bu sebeple yarama merhem oldunuz teşekkür ediyorum.

Ancak anlayamadığım bir husus da şu ki; bu durumdan neden adalet.gov.tr de bahsedilmediği. Bence programın yüklendiği sayfaya mutlaka bununla ilgili bir uyarı konulmalıydı. Hem de en dikkat çekici haliyle. Bu kadar sinirlerim gerildi, değermiydi yani.

Saygılarımla...
V.74
Üye Kimliği
V.74 İsimli Üyeye Özel Mesaj Gönderin
V.74 İsimli Üyeye Email Gönderin
V.74 İsimli Üyenin Tüm Mesajları Arayın
05-07-2007, 14:13 #7
Av.H.Ç.

java
Ben de aynı problemi yaşadığım için başka bir program satın almak zorunda kaldım. Peki javanın yeni sürümünü kaldırıp eski sürümü yüklersem yeni programıma zararı olur mu?
Av.H.Ç.
Üye Kimliği
Av.H. Ç. İsimli Üyenin Tüm Mesajları Arayın
05-07-2007, 15:31 #8
Admin

Alıntı:

Yazan Av.H. Ç....

Ben de aynı problemi yaşadığım için başka bir program satın almak zorunda kaldım. Peki javanın yeni sürümünü kaldırıp eski sürümü yüklersem yeni programıma zararı olur mu?

Bu soruyu yanıtlayabilmek için yeni programınızın özelliklerini bilmek lazım. Muhtemelen JAVA'ya ihtiyaç duymayan bir Windows programıdır ve eğer böyleyse sizin JAVA sürümleri ile oynamanız onu etkilemez. Ancak eğer JAVA platformunda çalışan bir programsa, programın sitesinden hangi JAVA sürümü ile uyumlu olduğunu kontrol edin böylece eski sürüm kurduğunuzda çalışıp çalışmayacağı hakkında bir fikriniz olabilir.”""""""""""""""""""

8. Müvekkillerin Anayasal hak arama özgürlüğünden yararlanmasını sağlamaya uğraşan avukatların bugün içinde bulunduğu durumu en iyi yukarıdaki iletişim metinleri göstermektedir. Bireylerin hak arama özgürlüğünden yararlanmasını sağlamaya çalışan Avukatın, bu “kamu görevi”ni icra etmeye çalışırken uğraştığı dertlere bir de UYAP eklenmiştir.

9. Kamu hizmeti “memurlar eliyle yürütür” yolundaki Anayasa kuralına rağmen, icra dairelerindeki memurların, başvuruları kendi sistemlerine geçirme yükünü; başvuran yurttaşlara veya avukatlarına yüklemesi de hukuksal dayanaktan yoksundur. Herkes, herhangi bir kamu kurumuna ya da mahkemelere yaacağı başvuruları, yazı ile hazırlama özgürlüğüne sahip olmalıdır. İptali istenen genelge ve ihdasının akabinde başlatılan uygulama Anayasamızın “Dilekçe Hakkı” (Değişik: 3.10.2001-4709/26 md.) başlıklı 74. MADDESİNE DE aykırılık oluşturmaktadır. Buna göre, “…Vatandaşlar ve karşlkllk esas gözetilmek kaydyla Türkiye’de ikamet eden yabanclar kendileriyle veya kamu ile ilgili dilek ve şikâyetleri hakknda, yetkili makamlara ve Türkiye Büyük Millet Meclisine yaz ile başvurma hakkna sahiptir. (Değişik: 3.10.2001-4709/26 md.) Kendileriyle ilgili başvurmalarn sonucu, gecikmeksizin dilekçe sahiplerine yazl olarak bildirilir. Bu hakkn kullanlma biçimi kanunla düzenlenir.”

10. İptali istenen genelge ve bu genelgeye dayalı, şu anda özellikle icra dairelerince kabul edilen istisnasız uygulamalar, 74. maddenin “yazı ile” kuralına ve özellikle, dilekçe hakkının kanunla düzenleneceği yoludaki açık hükmüne de aykırıdır. Yazı ile başvurmak ve başvurusu hakkında yazılı bir yanıt almak, her yurttaşın Anayasal hakkı iken, Türkiye’deki bu bilgisayarla başvurma merakının nedeni anlaşılamamaktadır. Kaldı ki, ülkemizde internet kullanımı açısından, 2005’de yapılan Hanehalkı Bilişim Teknolojileri kullanımı Araştırmasına göre, hanelerin % 8.66’sında internete erişim imkanı bulunmaktadır.Hal böyle iken, yazilık kuralını istisna olarak kabul etmek, kamu yararına da aykırıdır.

11. Her koşulda, teknolojinin nimetlerinden yararlanmak ve adalet hizmetlerinde hızı ve verimliliği, usul ekonomisini sağlamak yolunda atılan UYAP adımı, özellikle mahkemelere ve icra dairelerine başvuran bireyler açısından -halihazırda yürürlükteki kurum ve kurallar gereğince- ancak bir “SEÇENEK” olarak düzenlenmek zorundadır. Bu nedenle sadece iptali istenen genelgenin, “ UYAP yazılımlarının işletime geçtiği birimlerde” başlıklı numarası belirsiz bendin “UYAP'nın işletime geçtiği birimlerdeki bütün kayıt, tevzi, veri girişleri, soruşturma, kovuşturma, harç, duruşma, karar, infaz ve diğer tüm işlemlerin UYAP üzerinden gerçekleştirilmesi” kuralı Anayasaya ve Elekronik ımza Kanunu’na aykırıdır. Bunun ötesinde, anılan genelgenin, tümü ile Basit bir FİİLİ YOL biçiminde uygulanmaya başlandığı bellidir. UYAP sistemi, Anayasal ve yasal dayanaktan yoksundur. Bunun ötesinde dayandığı kanun ve yönetmelik dahi belli değildir. Kaynağını Anayasadan, kanundan, yönetmelikten almayan bir genelgenin ve bu genelgenin keyfekeder uygulanışının Türk adalet sisteminde verimliliği gerçekleştirmek yolundaki iyi niyeti gölgelediği açıktır.

II. HİZMET KUSURUNDAN DOĞAN TAZMİNAT TALEBİMİZ

Bu durum, aynı zamanda Adalet Bakanlığı’nın bir hizmet kusurudur. UYAP sistemini kullanma zorunluluğu nedeniyle ve bu sistemin aksak yürümesi yüzünden pekçok icra dairesine yapmak zorunda olduğumuz başvuruları yapamadık. Bu uygulama yüzünden, Ayaş İcra Dairesi’ne yapmaya çalıştığımız bir başvuru reddedilmiş ve Ankara 25. İcra Dairesi’ne yapmaya çalıştığımız bir takip başvurusu da bu dairede görevli H. Y.’nin yardımı ile bir kereye mahsus olmak üzere yazılı olarak alınmıştır. Yine daha sonra yapmaya çalıştığımız başvurular UYAP CD’sini getirmediğimiz nedeni ile reddedilmiştir. 15. 05. 2007 tarihinde UYAP;a kendimizi tanıttığımız halde (EK 2), av.tr alan adı başvurumuz bakımından TBB tarafından teyid edilmesi gereken ODTÜ nezdinde yaptığımız başvuru, ODTÜ tarafından reddedilmiştir (EK 3). Hem UYAP’a kayıt olmaya çalışırken yaşadığımız iş saati kaybı hem de icra dairelerine başvurmada yaşadığımız sıkıntılar bize 15 günlük iş kaybına ve gecikmesine malolmuştur. İdarenin hizmet kusurundan kaynaklanan bu gecikmelerimizi tazmin etmesi gerekmektedir.

17 Ağustos günü, TBB internet sayfasına girip av.tr teyidimizi yaptırmak için başvurduğumuzda, daha önceki günlerde olduğu gibi aşağıdaki mesajla karşılaştık:

“""""""""""""""AV.TR ALAN ADI BAŞVURU SAYFASI
DİKKAT! ÖNEMLİ UYARI Bilgisayarınızın IP Adresi: 85.99.4.100
İlk başvuruyu https://www.nic.tr adresinden yaptığınızdan emin olunuz. Başvurudan önce Bilgi Notu ve Tahsis Kuralları'nı mutlaka okuyunuz.

3 tip başvuru şekli bulunmaktadır. 1- Avukatın şahsı adına başvurusu, 2- Avukatlık Bürosu başvurusu, 3- Avukatlık Ortaklığı başvurusu
Başvuru şekline göre alabileceğiniz alan adları Tahsis Kurallarında açıklanmaktadır. Tahsis Kurallarını görmek için tıklayınız.

TBB Sicil Numaranızı Giriniz

Tamam

30715 kaydı (TBB Sicilimiz) bulunamadı.

Olası Nedenler:

1- Bu TBB numarasına mensup avukat kaydı bulunmayabilir.

2- UYAP veritabanına kaydınız girilmemiş olabilir. TBB Web Sitesindeki Avukat Arama formunda isminiz çıkıyorsa bilgileriniz veritabanında var demektir.

3- UYAP veritabanında bilgileriniz mevcut olabilir ancak TBB numaranız eksik ya da yanlış yazılmış olabilir.

Eğer 2. veya 3. nedenden kaydınız yok ise Avukat Bilgilerinizin UYAP veritabanında güncellenmesi için Baronuza müracaat ediniz. Baronuz veritabanını internetten güncelleyebilir. 2005/16 sayılı TBB Duyurusu gereği avukatların bilgilerini güncellemek baroların sorumluluğundadır.

Her Hakkı Saklıdır ©2007 Türkiye Barolar Birliği"""""""""""""""

Internet sitemiz için av.tr alan adını kullanmaya mecbur olduğumuz için yaptığımiz bu teyid başvurusunda dahi, UYAP sistemine aylar önce başvurduğumuz halde kaydedilmediğimiz ortada iken, icra dairelerine ve mahkemelere başvurularımızın kaydedildiğinin güvencesini hangi usul dairesinde alacağız?

III. SONUÇ VE İSTEM:

Bir fiili yol olarak işlerliğe geçirilmiş bulunduğu açık olan, Anayasamızca güvence altına alınan hak arama özgürlüğü ve dilekçe hakkına açık bir aykırılık teşkil eden ve uygulanması Anayasal özgürlüklere telafisi imkansız bir zarar veren
“ADALET BAKANLIĞI’NIN B.03.0.BİD.0.00.00.08/010.06.02/1 09/02/2006 Sayılı, “UYAP Uygulamaları” adlı, 124 no’lu GENELGESİ”nin YÜRÜTÜLMESİNİN DURDURULMASI ve İPTALİNE karar verilmesini; ve yukarıda açıkladığımız nedenlerden ötürü hizmet kusuru işleyen Adalet Bakanlığı’nın; fazlaya ilişkin haklarımız saklı olmak, üzere tarafımıza 500 YTL tazminat ödemeye mahkum edilmesini Yüce Danıştay’a saygılarımla arzederim.

IV. YASAL DAYANAKLARIMIZ:

Anayasa, İYUK, Mahkemelerin Teşkilatı Hakkında Kanunlar, Elektronik İmza Kanunu, Bilgi Edinme Kanunu, İcra İflas Kanunu ve ilgili diğer mevzuat.

V. DELİLLERİMİZ:

1. UYAP sisteminin olması gerektiği gibi yürütülmediğine delalelet etmek üzere 15. 05. 2007’de başvurduğumuz halde, hala TBB internet sayfasında kayıtlı olmadığımızı kanıtlayan 17 Ağustos 2007 tarihli, TBB Internet Sitesi’nde http://www.barobirlik.org.tr/avtr/basvuru/basvuru.aspx sayfası ve Bilgisayarmızın 85.99.4.100 numaralı IP Adresi görünerek yaptığımız teyid isteminin reddi kayıtları ve daha önceki tüm kayıtlar;

2. Ankara 25. İcra Dairesi’nde görevli H. Y.’nin tanıklığı, Ayaş İcra Dairesi görevlilerinin tanıklığı ve Yüce Mahkemenizin belirleyeceği diğer yetkili icra daire müdürlerinin beyanları.

3. UYAP Avukat Tanıtım Bilgi Formu’ndaki 15. 05. 2007 tarihli Baro kaşesi.(EK 2)

4. UYAP sistemindeki aksaklıklara dayanak olarak Yüce Mahkemenizin, dava dilekçemizin ekleri ile internet arama motorlarından biri ile “Uyap Sorunu” “Uyap sorunlar”, “Uyap aksaklık” ifadeleri altında arama yapması ve avukatların yaşadığı sorunları tespit etmesi.

Saygılarımla, Av. Dr. Öykü Didem Aydın

EK1 :

1.
T.C.

ADALET BAKANLIĞI

Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı

Sayı : B.03.0.BİD.0.00.00.08/010.06.02/1 09/02/2006

Konu : UYAP Uygulamaları

GENELGE

No: 124

Bakanlığımız, Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) ile yargı birimlerinde, merkez ve taşra teşkilatında, bağlı ve ilgili kuruluşlarında adalet hizmetlerinin daha etkin ve verimli şekilde yürütülmesini, iş süreçlerinin hızlandırılmasını, elektronik arşivin oluşturulmasını amaçlamıştır.

"e-Devlet" sisteminin bir parçası olan "e-Adalet" sisteminin kurulması için. Yüksek Yargı Organları ve yargı için bilgi temininde vazgeçilmez özellikte bulunan kurumlar da sisteme dâhil edilerek, Bakanlık merkez teşkilatı ile birlikte tüm mahkemeleri, Cumhuriyet başsavcılıklarını, adli tıp, ceza infaz kurumları ve icra dairelerini de içine alacak şekilde, bilgisayar ağının (nctvvork) kurulması, bilgi alışverişlerinin elektronik ortama taşınması. vatandaşa ve avukatlara internet üzerinden on-linc hizmet sağlanması, entegrasyon sağlanan dış birimlerden bilgilerin istenilen zamanda sistem tarafından hazır edilerek adli sistemin güvenilir, doğru ve hızlı işleyişinin sağlanması hedeflenmiştir.

Proje kapsamında ilgili diğer kamu kurum ve kuruluşları ile entegrasyona gidilmekte olup bu kapsamda MERNİS ve Adli Sicil Veri Tabanları ile web servisleri üzerinden verilabanları seviyesinde entegrasyon sağlanmış, nüfus ve sabıka kayıtlarında sorgulama ve vcritabanına aktarma imkanları temin edilmiştir. POLNET, VEDOP, TAKBİS başta olmak üzere diğer kamu bilgi sistemleri ile entegrasyon çalışmaları devam etmektedir.

UYAP iç ve dış birimlerle entegrasyonu sağlayarak, idarî işlemler ve yargılama süreçlerindeki mükerrer yapılan işlemlerle gereksiz uygulamalara engel olmakta, sürat ve kolaylıklar sağlayarak, iş yoğunluğunu azaltmakta ve personel açığından kaynaklanan sıkıntıları en aza indirmektedir.

e-devlet hedefini yakalamada devlet politikası haline gelmiş UYAP'in başarısı, yazılımın merkez teşkilatı ile hâkim ve Cumhuriyet savcıları başta olmak üzere bütün çalışanlarımız tarafından kullanılmasına bağlı bulunmaktadır.

UYAP kapsamında geliştirilen uygulama yazılımları, merkez teşkilatı ile bazı birimlerimizde işletime alınmış olup. kısa zamanda bütün teşkilât tarafından kullanılmaya başlanacaktır.

Bu itibarla,

Projenin önemi ve bir an önce uygulamaya geçirilmesi gerekliliğinin Cumhuriyet başsavcısı ve Adalet Komisyonları tarafından tüm personele anlatılması,

UYAP uygulaması idari işlerinde görev almak üzere adli yargıda bir Cumhuriyet savcısı, idarî yargıda da bir hâkimin UYAP Birim Sorumlusu olarak ve aynı unvanda yeterli sayıda UYAP Birim Sorumlu Yardımcısının görevlendirilmesi;

herhangi bir sebeple bu görevin boşalması durumunda derhal yeni görevlendirmenin yapılarak irtibat bilgileriyle birlikte Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığına bildirilmesi, eski UYAP birim sorumlusunun üzerindeki görev ve işlerin yeni sorumluya aktarılmasının sağlanması,

Bu kişilerin;

a. Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ve yüklenici firmalara karşı birimlerini temsil etmeleri ve koordinasyonu sağlamaları (haberleşme, her türlü iletişim veya randevu talepleri gibi),

b. Birimiyle ilgili olarak projenin sağlıklı yürümesi için gereken her türlü tedbiri almaları,

c. Proje konusunda biriminden kendisine iletilen önerileri Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı veya yüklenici firmalara bildirmeleri,

d. Biriminde çalışacak olan Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı veya yüklenici firma görevlilerinin çalışmalarında yardımcı olmaları, gerekli yer, araç ve gereci temin etmeleri,

e. Birimlerinde UYAP kullanımı sırasında oluşan hataları mümkün olduğunca yerinde çözmeleri, yerinde çözümleyemedikleri sorunları tek yetkili olarak toplamak sureliyle Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığınailetmeleri, UYAP Birim Sorumluları tarafından bildirilmeyen düzeltme taleplerinin değerlendirmeye alınmayacağının duyurulmasını sağlamaları,

f. Görevi değişen, emekli olan veya diğer sebeplerle meslekle ilişiği kesilen personelin biriminden ayrılmasından önce, mutlaka UYAP kapsamında üzerlerinde bulunan işleri bitirmeleri veya ilgili kişiler üzerine aktarılmasını sağlamaları ve bu kişilerin yetkilerinin kaldırılması için birimlerinde yetkili olan personele bilgi vermeleri,

g. Sistem kesilmeleri halinde, ilgili ekran veya dosya bilgileri ile hatanın ne olduğu (ekranın açılmaması veya sisteme girilememesi gibi), başlangıç-bitiş tarih ve saatini içeren tutanak düzenlenerek bir suretini Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığına göndermeleri.

3 Her kullanıcı, kullanıcı adı ve şifresinin gizliliğinden sorumlu olduğundan, üçüncü kişilerin eline geçmesi nedeniyle oluşabilecek her türlü hukukî ve cezaî sorumluluğun kendisine ait olacağını bilmesi,

UYAP yazılımlarının işletime geçtiği birimlerde;

UYAP'nin işletime geçtiği birimlerdeki bütün kayıt, tevzi, veri girişleri, soruşturma, kovuşturma, harç, duruşma, karar, infaz ve diğer tüm işlemlerin UYAP üzerinden gerçekleştirilmesi,

UYAP'ne veri girişlerinde dosyanın temci bilgilerinin (taraf bilgileri veya dava ve suç isimleri gibi) doğru ve eksiksiz olarak girilmesi, veri girişlerinin iş sürecine ait ekrandan yapılarak tutarsız bilgi oluşmasının engellenmesi, sistem üzerinde yapılan onaylamadan sonra ilgili işlemin kesinleştiği ve bu tür düzeltmelerin ancak yasal dayanağı olması halinde ilgili birimce UYAP birim sorumlusu aracılığıyla gönderilecek resmi yazı üzerine Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığınca düzeltilebileceğinin bilinmesi,

Sistem üzerinde yapılan işlemlerin hangi kullanıcı tarafından, hangi makine üzerinden, hangi tarih ve saatte yapıldığı veya yapılan işlemin ne olduğu gibi kayıtlar sistemde tutulduğundan, usulsüz işlemlerin hukuki ve cezai sorumluluk gerektireceğinin bilinmesi,<<<<<<<<<<HANGI CEZAI SORUMLULUK? YA FIILLER TAKSIRLI ISE? TUM BILISIM SUCLARI KASIT ARIYOR?>>>>>>

Fizikî çalışma ortamlarının UYAP uygulamalarını kolaylaştıracak şekilde hazırlanması, elektronik ortamda akışı sağlanan dosyaların, ilgili birime fiziki ortamda aktarılmasının gecikmeye mahal verilmeden yapılması,

Her türlü başvuruda T.C. vatandaşlık numarasının istenmesi ve tüm işlemlerde bu numaranın kullanılması,

Bilgisayar ortamında yapılan işlerin kağıt ortamında tekrar yapılmaması açısından, kalemlerde tutulan defter ve kayıtlar yerine, elektronik ortamda tutulan kayıtlardan alınacak çıktıların imzalanarak saklanması,

Yargıtay, Bakanlık, Cumhuriyet başsavcılıkları, mahkemeler, icra daireleri, ceza ve infaz kurumları, adli tıp ve diğer birimlerimizin kendi aralarındaki yazışma ve işlemlerinin UYAP vasıtasıyla gerçekleştirilmesi,

11- Tevzi ve vezne birimlerinde banko düzenine geçilmesi, tevzi işlemlerinin aynı günde yapılarak dosyaların mahkemelerine verilmesi,

12- Elektronik ortamdan doğrudan veri akışı sağlanıncaya kadar, kolluk kuvvetlerinden veya diğer birimlerden adliyeye intikal eden soruşturma ve kovuşturma evrakı ile sair belge ve bilgilerin mevzuatta belirtilen usul ve esaslara aykırı olmamak koşuluyla disket, CD, flash bellek veya benzeri elektronik veri depolama cihazlarına kaydedilerek UYAP sistemine aktarılmasının sağlanması,

13- UYAP işletimine geçme sürecini tamamlayan Başsavcılıkların, Adalet Komisyonlarının, mülhakatlarından yeterince personeli ağır ceza merkezine geçici yetki ile alarak eğitmeleri ve kendi uzman kullanıcıları vasıtasıyla mülhakat birimlerinin işletime geçiş süreçlerinin tamamlanması,

Konularında bilgi edinilmesini ve gereğinin ifasını rica ederim.

Cemil ÇİÇEK

EK 2: UYAP AVUKAT TANITIM BİLGİ FORMU VE DİĞER FORMLAR.

EK 3: ........