Mesajı Okuyun
Old 04-03-2009, 20:47   #1
av. ali ihsan

Varsayılan vasiyetnamenin açılması sonrası infaz aşamasındaki sorunlar

Bayan A, vasiyetname ile 5 mirasçısından sadece birine (Bayan B'ye) "Türkiye Cumhuriyeti sınırları içindeki tüm menkul ve g.menkullerini" bırakıyor.

Mirasçılardan hiç birinin saklı payı yok, yani mirasbırakan tasarrufta özgür. Mirasçıların 5'i de kardeşinin çocukları!!!

Vasiyetname usulüne uygun olarak (tüm yasal mirasçılara tebligat yapılarak) açıldı, gerekçeli kararı aldım!!! (20/02/2009'da)

Sorun burada başlıyor asil!!!

Şimdi;

1) Vasiyetnamenin infazı için yani g.menkullerin sicilde müvekkilim olan lehine vasiyet yapılan Bayan B adına tescili ve menkullerin zilyetliğinin müvekkilime geçmesi için hangi davaları açmam gerekiyor? Tek bir dava mi açmalıyım, yoksa hem tapu tescil hem istihkak mi açmalıyım?

2) Bu davayı yada davaları açtığımda diğer mirasçılar vasiyetnamenin iptali için dava açarlarsa benim açtığım (tapu tescil ve istihkak) davaların akıbeti ne olur? Hakim diğer davayı bekletici mesele olarak mi görür yoksa benim açtığım davayı red mi eder?

3) Tüm bu davalar süresince g.menkullerin ve menkullerin akıbeti ne olur, ben bir tespit yaptırmayı ve müvekkilime yeddi emin olarak bıraktırmayı talep etmeyi düşünüyorum, siz ne dersiniz?

4) Hülasa diğer mirasçıların menkul ve g.menkullere zarar vermelerini ve g.menkulleri kullanmalarını nasıl engellerim? Onlar da mirasbırakanın yeğeni olduğundan ve mirasbırakan 75 yaşında olduğundan onlarda da anahtar vardı...

Yardımlarınız İçin Şimdiden Teşekkür Ederim…

Kolay Gelsin, İyi Çalışmalar...