Mesajı Okuyun
Old 16-02-2007, 16:16   #5
Av.Duygu Işık Behrem

Şöyle bir düşündüm de, hukuk fakültesine girdiğim günden beri uyku problemleri çekiyorum. İlk olarak sınav dönemlerinde başladı. Daha önce hiçbir şekilde böyle bir sorunum yoktu. Fakülte bitti, mesleğe atıldım uyku problemim artarak devam etti. Çeşitli dönemler oluyor. Kimi zaman sabaha karşı 4.30-5 lerde yatıp 2-3 saat sonra uyanırım kimi zaman 2 gün üst üste hiç uyuyamam kimi zaman da başımı yataktan kaldıraramam. Psikolojik durumun uyku üzerinde çok büyük etkisi olduğunu düşünüyorum. Sanırım bilimsel olarak da böyle. Neredeyse tanıdığım bütün hukukçu arkadaşlarımın da uyku sorunları vardır. Özellikle gece uyuyamama şeklinde nüks eden problemler...
Düzenli uyku her insan için gerekli ve çok önemli. Ben, düzensiz uykularım ve mesleğin stresi nedeniyle erken yaşlanacağımı düşünüyorum
Bildiğim kadarıyla, büyüme hormonu adı verilen hormonun düzeyi, gece uykuya dalınca yükselişe geçiyor. Bu nedenle bedenin her gün belli bir uyku ritmine alışması gerekiyor. Önemli olan vücudun alıştığı düzeni bozmamakmış.Tabii bu konuda sitemize üye olan değerli doktorlarımız daha bilimsel ve ayrıntılı bir açıklama yapabilirler. Benimki daha çok kulaktan dolma bilgi niteliğinde
Mesleğimizin beraberinde getirdiği stres düşünüldüğünde uyku sorunları yaşıyor olmamız çok normal sanırım. Uyku ile ilgili büyük sorunlar yaşayan bir insan olarak, bu konuda dertli olan herkese kolaylıklar diliyorum!