Mesajı Okuyun
Old 17-10-2022, 22:30   #4
cesur_yürek

Alıntı:
Yazan av.cv
Değerli meslektaşlarım, dolandırıcılık mağduru bir müvekkil için dolandırıldığı tutarı icra takibine koydum. Kendisi savcılığa şikayette bulunmak istemedi, sadece tutarı icra takibi ile geri almak istedi. Takip borçlusu olarak parayı gönderdiği hesap sahibini ve bu süreçte telefonla görüştüğü kişiyi ekledim. Whatsapp yazışmaları, paranın gönderildiğine dair dekont ve müvekkile whatsapp üzerinden gönderilen ve borçlu olarak takibe eklenen her iki kişinin de kimlik resimleri mevcut. Ancak telefonda görüşülen kişi icra takibine itiraz etti.

Sorum şu: Paranın gönderildiği hesap sahibi olmasa dahi telefonla görüşüldüğü ve mesajlaşıldığı için sadece mesajlaşılan ve konuşulan bu kişiyi icra takibine borçlu taraf olarak ekleyerek doğru mu yaptım? Bu kişiye karşı itirazın iptali davası açılırsa müvekkil lehine bir karar alabilir miyiz? Teşekkürler

Merhaba , dolandırıcılık suçu ve icra takibi bir arada olunca kanaatimce olay artık dolandırıcılık suçundan da çıkmış oluyor ; zira arada bir alacak verecek meselesini ilgilendiren hukuki ihtilaf olduğu belirtilmiş oluyor.Savcılıklar sırf bu sebeple dahi uygulamada takipsizlik kararları verebilmektedir.Bu hususu sormamışsınız ama ek bilgi olarak vermek istedim.Sorunuza gelirsek muhtemelen özünde müvekkilinizi dolandırdığını iddia ettiğiniz asıl kişiyi icraya vermek istediniz yani mesajlaştığı kişiyi zira verdikleri hesap sahibi ile müvekkiliniz anladığım kadarıyla hiç muhatap olmamış ? Ben bu somut olayda icra takibi yerine olayı alacak verecek meselesinden ziyade , dolandırıcılık suçu olarak düşünüp ; şikayete konu ederdim.Siz 2 kişiyi de icraya vermişsiniz yanlış yaptığınızı düşünmüyorum.