Mesajı Okuyun
Old 22-03-2016, 09:18   #8
wardamir

Alıntı:
Yazan av. burcu ünlü
Ruhsatımı bekleyen bir avukat olarak danışmak istediğim bir konu var. Yanında çalıştığım avukatlarım, kendi vergi kaydını alıp kendi bağkurunu yatır dediler. Ama bunun için önerdikleri rakam düşük bir rakam. Yeni başlayan bir avukat olarak, ayda ne kadar bağkur primi ödemem gerekecek? Kendi işlerimi alma imkanım şimdilik yok gibi.. Belki cmk falan. Onun dışında pek bir iş çevresi yok. Avantajları illa ki vardır ama şu an dezavantajları daha fazla gibi. Yanında çalıştığım avukatlar da birer ağabey gibi davrandıkları için ne yapmam gerektiğini pek bilemedim. Çevremde de bu şekilde çalışan avukat yok. Siz ne yapmamı önerirsiniz?

Diğer meslektaşlarımın dediklerine aynen katılıyor.

3 yıl avukat yanında SGK' lı olarak çalıştıktan sonra kendi büromu açmaya karar verdim ve 2015 temmuz ayında büromu açtım. Aslında işlerin göründüğü kadar kolay olmadığını büro açtıktan sonra öğreniyorsunuz. Büro açmadan önce detaylı olarak düşünmenizi tavsiye ederim. Öncelikle kendi büronuzu açtığınızda bir çok masrafta beraberinde gelecek. Kısaca bunları sıralamak istiyorum.
-Bağkur : 538,00 TL aylık

-Vergi : Hiç makbuz kesmeseniz bile aylık 50,00 TL civarında Damga vergisi ödemeniz gerekecek.Tabi makbuz kesmemeniz Vergi Dairesinin gözünden kaçmayacak ve büyük oranda sıkıntı yaşamanız muhtemel. Bu nedenle düzenli olarak makbuz kesmek zorundasınız.Kesilen serbest meslek makbuzunda çıkan KDV oranını devlete ödemek zorundasınız.

Kira : Ortalama bir büroya ödemeniz gereken kira tutarı 750,00 TL civarındadır. Tabi bu durum şehir ve semte göre farklılık gösterir. Her ay bu 750,00 TL' nin stopajını ödemek zorunda kalacaksınız. Gerçi ödemiş olduğunuz stopajlar sonradan mahsup edilecek ancak peşin peşin ödemek sıkıntılı oluyor biraz.

Personel: Elbette kendi büronuz olduğundan ve sürekli büroda olma ihtimaliniz bulunmadığından dolayı bir personel ihtiyacınızda olacak. Katip, Sekreter vs. gibi. Asgari ücretten 1.300,00 TL maaş ödediğinizi düşünürsek eğer SGK primi olarak 538,00 TL personel içinde ödeme yapacaksınız. Ortalama yemek ile birlikte 2.000,00 TL masrafı olacak size.

Sair Gider : Elektrik, su, telefon, doğalgaz, kendi yemeğiniz, kağıt, kalem, kartuş ve bitmek bilmeyen eksiklerin size aylık maaliyeti ortalama 1.000,00 TL' yi bulacak.

Kısacası tüm bu kalemleri toplamı aylık 4.500,00 - 5.000,00 TL arası bir tutarı bulacak.

Fark ettiyseniz eğer ulaşım, giyim, sosyal aktivite ve ev ihtiyaçlarınız bu masraflara dahil değil.

Büro açmadan önce tekrar, tekrar ve tekrar düşünmenizi tavsiye ediyorum...