Mesajı Okuyun
Old 27-09-2006, 09:03   #14
ISIL YILMAZ

Varsayılan elma ve armut ???

Elma ve armut biribirine eşit değildir. Zaten, elma ve armutun eşitlik gibi bir dertleri yoktur.

Ben ne elmayım ne de armut ve cinsimi böyle bir eğretilemede kullandığı için iustinianus'u hoşgöremiyorum. Söylenecek bunca şey varken, her yerde bu feci elma-armut klişesi ile neden karşılaşırız, anlayamıyorum.

Yasalar önünde eşit olduğumuzu varsaymak demokrasinin var olduğunu düşünmemizin bir koşulu aslında. Ancak, namus/töre cinayetleri varken, çarpık zihniyetli okul müdürleri kız çoçuklarını bekaret kontrolune götürmeye çalışıyorken, zina suçunda yakın bir zamana kadar kadın - erkek arasında ciddi farklar varken, bir dönem tecavüz mağdurunun fahişe olması hafifletici neden sayılıyor iken, birden pirupak olunmaz ve yasalar önünde eşit olduğumuz düşüncesine sahip çıkılamaz. Sonra yasa çıkarılmış olması yeterli mi oluyor? Kaç firmada süt izni uygulanıyor? 100'den fazla kadın işçi çalıştırıp gündüz bakımı sağlamış kaç ticarethane biliyorsunuz? İş güvenliği uzmanlarının hangisi bu yasaların uygulanması için denetim yapıyor?

Kaç boşanma davasında "kadın eşinin pantolonunu dahi ütülememiş, kadınlık vazifelerini yerine getirmemiştir" iddiasını duyuduk ( ben en az onbeş davada benzeri dilekçeler okudum) Erkeğin evli olduğu kadına tecavüz etmesini hangi hakime anlatabilirsiniz?

Sn. iustinianus, kanun önünde eşitliği varsayarsak geriye bizim yapabileceğimiz bir şey kalmıyor, demiş ve topumun kadını ve erkeği sosyal rol olarak getirdiği yeri nedereyse kutsamış ki dokunulmaz bulmuş. İnsanlık müdahaleden doğar, efendim. İnsan olan herkes toplumsal acımasızlığa müdahale etmek ve değişim için mücadele etmek görevini yüklenmiştir. Biz kadınların, statükoyu korumak gibi bir lüksümüz olamamalı.

Saygılar.