Mesajı Okuyun
Old 14-09-2007, 08:48   #10
Av.EErdem

Stajyer, bir şeyler öğrenmek , hukuk eğitimini mesleki pratik eğitimle tamamlamak ve avukat olacak yeterliliği kazanmak için staj yapar. Avukatlık mesleğini yapabilmek için bir yıllık staj yapmak zorunludur. Avukat stajyeri stajın ilk altı ayında adliye stajı yapar ve bu evrede ücret alamamak dokunmaz kendisine. Sorun avukat yanında yapılan ikinci altı aylık stajdadır. Aslında burada menfaat sağlayan taraf staj yapan kişidir. Bu nedenle bırakın ücret istemek, üzerine ücret bile verecek bir yardım alıyordur. Kaldı ki yanında stajyer olarak staj yaptığı avukat, hiçbir menfaat beklemeden, karşılıksız olarak bu sorumluluğu almıştır. Ancak stajyerin zor durumda kalmasını önlemek için, staj kredisi bir çözüm sayılabilir.
Buraya kadar anlattıklarım sakın yanlı olarak anlaşılmasın. Çünkü büyük şehirlerde stajyerlerin , büro elemanı gibi çalıştırıldıklarını, en ücra semtlerdeki hacizlere gönderildiklerini, birşey öğretmekten çok tek başına ofis elemanının yaptıklarını yapmasının beklendiğini biliyorum. Buradaki zihniyet, ücretsiz ya da düşük ücrete iyi eleman mantığı sanırım. İşte buna karşıyım. Avukat stajyeri, hukuk fakültesi mezunu olduğu için doğal olarak avukat yardımcılarından üstün bir donanıma sahiptir. Ama bunun kullanılmaması gerekir. Eğer stajyere birşeyler öğretmek yerine ondan fayda sağlama çabası varsa, kesinlikle bunun bir karşılığı olmalıdır. Ancak bu anlayış da içime sinmiyor sinemiyor. Stajın amacı stajyere mesleki pratiklik kazandırmaksa, tabi ki stajyer tek başına gidip dava açmalıdır, vekalete baro pulu yapıştırmayı, havale almayı, harçlandırmayı vs. böylece öğrenmelidir. Stajyer hacize de gitmelidir ama tek başına bırakılmamalıdır. Yanında staj yaptığı avukatı izlemeli, deneyimsiz bir halde tek başına tehlikenin ortasına bırakılmamalıdır.Bu nedenle başlangıçtaki samimi düşüncelerimin, stajyere birşeyler kazandırmak isteyen idealist meslektaşlarımı kapsadığını, stajyeri delice çalıştırıp,ben öğreteceğime şu işleri yaparken öğrensin diye düşünen meslektaşları dışarıda bıraktığını belirterek sözlerimi noktalıyorum.