Mesajı Okuyun
Old 21-09-2004, 16:44   #4
av.yıldıray

Sayın cest_la_vie
Sanırım İstanbu dışında olduğunuz için "istanbul gibi büyük şehirlerde de ilk mesajda da belirttiğim gibi yanında staj görülen avukatlar zaten aylık belli bir ücret verdiği için o barolardaki stajyer arkadaşlar da itiraz etmeye pek gerek duymuyor" yönünde bir düşünceniz var. Oysa ki, İstanbul' da bir stajyer aylığı asgari ücretinde altındadır. Arkadaşlar 200-250 milyon TL' ye çalışma ve karınlarını doyurma gayretindedirler. Bu durumu İstanbul gibi bir şehirdeki hayat pahalılığında değerlendirmenizi rica ediyorum.
Ayrıca, barolar birliği son birkaç yıldır stajyer arkadaşlarımıza kredi vermektedir. Bu kredinin kaynağı da vekalet pullarından gelmektedir. Ne yazık ki uygulama yanlıştır. Biz avukatlardan bizim yararımıza olmak üzere tahsil edilen paralar, baraolar birliği tarafından, sanki bir banka vazifesi ile, yine geleceğin avukatlarına kredi olarak verilmekte ve faizi ile geri istenmektedir. Barolar birliği stajyerleri bir banka müşteri olarak mı görmektedir, bunun tartışılması gerekir. Gerçi bu yetki kanunla düzenlenmiştir ama gerçekler ve sonuçları ortadadır. Bu kanunun değişmesi için çaba harcanmalıdır. Bir de ben vekalet pulundan elde edilen gelirin nereye ve nasıl harcandığını, yıllık gelirinin ne olduğunu ben bilmiyorum. Bilen var mı?
Saygılarımla.