Mesajı Okuyun
Old 21-02-2007, 14:50   #3
ISIL YILMAZ

Ceylan Hanım,

Bildiğiniz gibi Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, TKHK , Kampanyalı Satışlar Hakkında Yönetmelik ve Haksız Şartlar Hakkında yönetmelik gibi birçok yönetmeliği de esas alarak gayrimenkul satışı yapan firmaları teftiş ediyor. Benim sorunum spesifik olarak bir ceza kesilmiş olmasında değil, ceza kesme olasılığı üzerine düşünüyorum.

Hangi tür ceza olursa olsun, Bakanlığın yetkisi dahilinde yaptığı bir iş olduğunu varsayalım. Benim merakım sadece geçersiz sözleşmeye dayalı bir teftişte ceza kesilmesinin hukuki mantığı ile ilgili. Yani, sözleşme hukuki anlamda sonuç doğurmayacaksa içinde haksız şartların yer almasının anlamı nedir? İsterseniz sorumu varsayımsal bir örnekle somutlaştırayım :

- Harici sözleşme ile tüketiciye haksız bir cezai şart getirmiş olalım, cezai şartımız sözleşmeden cayma ile ilgili olsun mesela. Diyelim ki, tüketici herhangi bir nedenle sözleşmeden cayarsa 500.-YTL cezai şartı öder. Bu cezai şartı ( henüz ) hiç uygulamamış olalım ve hatta cayanlardan bu 500.-YTL'yi de kesmemiş olalım.

Bakanlık gelmiş, sözleşmeyi incelemiş ve haksız şartı tespit ederek para cezası kesmiş olsun. Benim sorum şu, bu şart haksızdır ancak geçersiz sözleşmedeki cezai şartlar zaten geçersizdir. Bunun için para cezası kesilemez, denebilir mi?

Saygılar.