Mesajı Okuyun
Old 03-02-2011, 09:36   #11
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan Gemici
Avukat Hanım,
1. velayet hususu boşlukta kalan çocuklarının velayeti için talepte bulunabilecek anne ve babanın nafaka ödeme mükellefiyeti doğar mı doğmaz mı?
2. Uygun şartlar olmadığında tayin olunan vasi çocuk adına anne ve babadan nafaka talep edebilir mi?
3. Yargıtay'ın, 'Evlat edinme muamelesinin tamamlanmasıyla evlat edinen kimseye geçen küçük üzerindeki velayet hakkı, bu kimsenin, ölümüyle kendiliğinden asıl ana ve babaya dönemez ve geçemez. Bu gibi hallerde küçüğe bir vasi tayini gerekir', dediği bir konuda 'Gerekçelerimi belirttim ve benim için yeterli.' türünden bir ifade ne ölçüde hukukuki bir gerekçe sizin görüşünüze göre?

Saygılarımla

Avukat Bey,yargıtay kararları evet yol göstericidir ama bir yere kadar.Aksi yönde bir karar da sundum size.Aslında farklı görüşler var bu konuda.Sınavda hissettim bir an kendimi.Anne babanın maddi gücü varsa nafaka ödeme yükümlülüğü vardır.Yoksa da velayet boşlukta kaldığı için devlet karşılar.

Benim görüşüme göre doktrin

İsterseniz artık biz bu konuyu diğer arkadaşlara bırakalım.Tercih konuyu açan meslektaşımıza kalmış.Saygılarımla