Mesajı Okuyun
Old 15-11-2006, 19:19   #1
Admin

Varsayılan Forum Mesajlarımız ve Hukukçu ve THS Üyesi Kimliğimizle Üzerimize Düşen Sorumluluklar

Sayın Üyeler,

Malumunuz olduğu üzere THS forum alanlarında devam eden hararetli bir tartışma basına haber oldu. Bu konuyla ilgili detayları aşağıdaki konu içinde bulabilirsiniz:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=8572

İzninizle bu haberin bana düşündürdüğü bir konuda bir açıklama yapmak istiyorum:

THS forum alanlarında geçen bir tartışmanın haber olması çok şaşırtıcı değil. Bu daha önce de oldu, bundan sonra da olacak ve muhtemelen çok daha sıklıkla olacak. Hatta benim vizyonum odur ki, Hukuk Çalışma Gruplarımız bir süre sonra kamuoyunun ve basının bilimsel görüş için başvuracağı saygın ve güvenilir topluluklar haline gelecek. (Tabii biraz daha aktif olmamız lazım, Sayın Koordinatörler duyuyor musunuz! ). Bu çok şaşırtıcı bir gelişme olmayacaktır, çünkü mevcut üye profilimizle ve site çizgimizle hukuk alanında güvenilir, bilgili, saygın, uygulamanın her kademesini temsil eden çok değerli bir topluluğu oluşturuyoruz.

Bu gerçeğin ve vizyonun altını çizdikten sonra, değerli üyelerimizin dikkat etmesi gereken önemli bir noktaya değinmek istiyorum: THS forum alanlarına üyelerimiz tarafından eklenen görüşler Adliye Baro Odasında veya Hakimler Lokalinde meslektaşlar arası kahve sohbetinde ifade edilen görüşlerden çok farklı bir boyuta sahiptir. THS forum alanlarına eklediğiniz görüşler kaydedilmekte, binlerce kişi tarafından okunmakta, yeri geldiğinde hukukla ilgilenmeyen kamuoyunu yönlendirmekte, bazen gazete haberlerine konu olmakta ve sizi, isminizi ve hukukçu kimliğinizi ve hatta zaman zaman tüm Türk Hukukçularını ayak üstü bir sohbette sarfedilen bir iki kelimeden çok daha fazla bağlamaktadır.

THS forum alanlarına eklenen bir mesaj bazen kamuoyunu etkileme gücüne sahip olacaktır. Forum mesajınız bazen "Türk Hukukçularının olaya bakışı" diye lanse edilecek ve doğru olmadığı halde tüm Türk Hukukçularına atfedilecektir. Bazen sadece sizin isminize yapışacak ve sonsuza kadar sizi, isminizi ve kariyerinizi takip edecektir.

Bu nedenle forumda bir görüş paylaştığınızda tüm üyelerimizden bu gücün ve etkinin bilincinde olmalarını ve görüşlerini buna uygun olarak ifade etmelerini rica ediyorum. THS forum alanlarına üye isminizle giriş yaptığınızda lütfen cübbelerinizi de giyiniz. Mesajlarınızda özenli, sağduyulu, uzlaşmacı, adil olunuz ve sonrada pişman olacağınız fevri duygulardan ve mesajlardan kaçınınız. Unutmayınız o mesaj GÖNDER tuşuna bastığınız andan itibaren artık sizin mesajınız değildir, Türk Hukuk Kamuoyunun mesajıdır.

Tüm üyelerimize anlayışları, destekleri, katkıları ve sağduyuları için şükranlarımla..

Ps. Bu mesajım adı geçen gazete haberine konu olan forum tartışması ile ilgili DEĞİLDİR ve o konuya katılımda bulunan üyeler için YAPILMAMIŞTIR. Sadece genel bir saptamada bulunmaya çalıştım, lütfen kimse üstüne alınmasın.