Mesajı Okuyun
Old 07-02-2013, 19:50   #1
Av.Aksoy

Varsayılan Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi, Müteahhidin Temerrüdü

Değerli Meslektaşlarım,
Müvekkiller 2005 yılında Ltd. Şirket statüsündeki müteahhid firmayla 31.12.2008 teslim tarihli bir K.K.İ.S. imzalamışlar. Fakat sözleşmeye göre kademeli devredilmesi gereken müteahhit arsa payını vaktinden evvel hem de şirkete değil şirketin temsilcisi olan ve sözleşmeyi yetkili sıfatıyla imzalayan gerçek kişiye tapudan devretmişler. Müteahhit de kendine düşen payı inşa edip büyük bölümünü satmış. Bir kısmı ise hala daha gerçek kişinin üzerinde. Ama O da ortaklıktan ayrılmış. Müvekkillere verilecek blok ise halen kabası bitmiş durumda kalmış. Gecikme halinde ayda 100 Avro cezai şart kararlaştırılmış. Dört senelik bir gecikme durumu var. Bu aşamada ne yapmamı önerirsiniz? Hem şirkete hem de eski ortağa ihtarname çekip üç aylık bir süre verip bu sürede de teslim etmezse B.K. 106. maddeden kaynaklanan seçimlik haklardan "aynen ifa ve gecikme tazminatı" hakkımı kullanmayı düşünüyorum. Ama eski ortak arsa paylarını elden çıkarır diye tereddüt duyuyorum. Direk dava mı açsam? Davalı kim olacak? Her iksini de davalı gösterebilir miyim?Arsa payları eski ortakta ve muhtemelen şirketin hiçbir mal varlığı yok. Mahkeme eski ortaktaki paylara tedbir koyar mı? Karar veremedim. İzlenecek yol haritası konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.