Mesajı Okuyun
Old 16-10-2009, 09:17   #17
üye25928

Alıntı:
Yazan ümit7
öğretmen lisesi mezunuyum
bilindiği gibi öğretmen lisesi mezunu olup öğretmenli tercihi yapanlar için ek 24 puan veriliyordu
ancak biz okulda okurken ek 24 puan kaldırıldı.
bir dava açıldı ve okuyan öğrencilere eski sistemde olduğu gibi hak edilen 24 puanın geri verilmesi, uygulamanın yeni kaydolanlar için geçerli olacağına karar verildi
özetle; eğer 5 yıla çıkacaksa eğitime başlayan bizleri etkilememesi gerekmiyor mu ?

Gereken cevabı aşağıda vermiştim, gözünüzden kaçmış olabilir. Ben de Anadolu Öğretmen Lisesi mezunum. Ancak burada aynı süreç söz konusu değil. Anadolu Öğretmen Lisesinde ek puan almamızın yegane sebebi, Eğitim Bilimleri dersi görmemizdi, haftada 4 saat gördüğümüz ders, bize öss-de ek puan almamıza sebep oluyordu. Ek puanı kaldırdıkları zaman bunun üzerine mahkemeye başvuruldu, şu an hala ek puanı kaldıramadılar çünkü okulumuz hem Mesleki Liseler sınıfında, hem de eğitim formasyon dersi alıyoruz. Ama Ek puanı azaltsalardı, bu uygulama bizi de etkileyecekti.

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus
Öncelikle daha önce emin olmamak ile beyan etmiş olduğum sözlerin geçersizliğini an itibariyle biraz ders çalışarak fark etmiş ve işin doğrusunu burada paylaşma gereksinimi duymuş birisi olarak daha önceki beyanlarımın kısmen de olsa geçersizliğinden ötürü özür dilemeyi bir borç bilirim.

Öss-den sonra başlayan ve hala devam eden "öğrencilik" statümüz, kazanılmış hak kapsamına girmiyor çünkü bir hakkı kazanabilmek için o süreci tamamlamış olmak gerekir. Sonuç itibariyle bizim statümüz devam ettiği için normal şartlar altındaki bir değişiklik dolaysız olarak bizi de etkilemelidir. Ancak, daha önce liselerin 4 yıla çıkartılmasında olduğu gibi, böyle bir kararın mevcut öğrencileri etkilemesi demek istikrarın bozulması demek olacağından, çıkacak olan kararın yaygın uygulanışa ters düşmeyerek sadece yeni gelen öğrencilere uygulanması tahmin ediliyor. Nitekim burada istenilirse devam eden öğrenciler de 5 yıllık eğitime tabii olabilirler ancak pek uygulanmadığı için söz konusu değişikliğin sadece yeni gelenleri etkilemesi bekleniyor.