Mesajı Okuyun
Old 27-06-2012, 13:07   #87
Turgay Kollama

Varsayılan Neresinden tutalım...

Home ofis uygulamaya düşünen arkadaşlarımız için tecrübeyle sabit birkaç bilgi vermek istiyorum;

Arkadaşlar genel anlamda avukatlık yapacaksanız yani sadece sözleşme hazırlamak gibi bir işiniz yoksa herşeyden önce ofiste müvekkil ağırlamak zorundasınız. Ev ofiste bu bir sıkıntıdır. Müvekkiliniz bir şekilde oranın aynı zamanda ev olduğunu anlıyor ve yaklaşımları değişiyor.

Diğer yandan elektrik ve su faturalarından kesilen kdv nin evet belli bir yüzdesini düşebiliyorsunuz. Su faturasında kdv %8, 100 TL lik faturada 8TL kdv var inin yarısını 4 TL sini düştünüz giderinizden ama tarifeniz artık konut değil, konut dışı! Yani konut tarifesinde aşırı kullanım bedeli olarak faturaya yansıyan birim kullanımın 3 katı kadar bedel ödersiniz asgari kullanımda. Bu da eskiden 50 TL su faturası öderken birden bire 150 TL değerinde bir faturayla karşılaşabilirsiniz anlamına geliyor.

Tabi ki bu bir dava konusu, 2365 TL değerinde bir su faturasıyla karşılaşmış bir meslektaşınız olarak yakın zamanda konuyla ilgili dava açıp ev ofis uygulamalarında da konut tarifesinin uygulanmasını sağlamaya çalışacağım, keza kira sözleşmesiyle birlikte büro açarken maliyede karşılığı olan bir uygulama, su idaresinde yok diye 3 kat fatura tahsil etmek hakkaniyete uygun değil. Bu davanın sonucunu ilerleyen günlerde site üstünden paylaşacağım.

Birkaç cümle de stajyer arkadaşlarımızın idealist düşüncelerine istinaden kurmak istiyorum. Arkadaşlar biz kamu görevlisi değiliz, kamu hizmeti de vermiyoruz. Para kazanmak zorunda olduğunuzda bunu daha iyi anlayacaksınız. Bizler ticaret kanununda karşılığı olmayan şekilde serbest meslek icra eden insanlarız. Karşılaştırmanız açısından değinelim doktorlar özel muayenehanelerinde mutlaka ücret alırlar. Teşhis için değil belki ama tedavi için, biz avukatlarsa zaten teşhisi belli bir hukuki sorun için tedavi öngörüyoruz. Doktor muayene ücreti alır vatandaş öder ama siz danışma ücreti isterseniz para yoktur. Bir vatandaş bir TC numarası isim ve adresle sizin müvekkiliniz haline gelebilir ki bu kadar basit olması nedeniyle ücret ödemekten imtina eder.

Düzenli maaşı olanlarla zaten karşılaştıramazsınız. Siz 1500 TL na bir iş alırsınız, müvekkiliniz param yok der taksit yaparsınız. Onun işini alır bir yıl iki yıl mahkemede hakimle, kalemde müdürle memurla uğraşırsınız. Sonuç alırsınız icrada muavinle memurla umursamaz insanlarla kendini Allah zanneden müdür yardımcılarıyla savaşırsınız. Sizin haricinizde herkes rahattır. Siz ise 1500 TL için ekmek savaşı verirsiniz.

Ev ofis olmaz, kendi büronuzu açmazsınız başka bir avukatın yanında çalışırsınız.. Fazla mesainiz yoktur, düzenli çalışmanız yoktur, hafta tatiliniz yoktur. Vardır da mesela şehir dışı işi vardır ve pazardan git derler, ekmek ya gitmek zorunda kalırsın. Sendikan yoktur, sigortan nadiren aldığın maaş üzerinden yatar. Maaşın zaten komiktir. En düşük kademeli hizmetli 1600 TL alırken asgari ücret tarifende 1500 TL öngörülür, çoğu 1300 TL düşünüyorum ben der çalışmazsın. Ben 4 yıl tecrübeliyim dersin, herşeyi yapmışsındır 1700 TL verelim derler. Gururuna yediremezsin gene borca harca girer bir büro açarsın....

Savaş hep devam eder stajyer arkadaşlarım... Türkiye'de avukatlık saçmalık derecesinde zordur... Hepinize kolay gelmesini daha şanslı bir meslek hayatı geçirmenizi diliyorum...