Mesajı Okuyun
Old 30-12-2008, 16:20   #3
DURU25

Ekonomik krizle ilgili olarak meslektaşım Av. Duygu Hanım'a genel anlamda katılıyorum. Kriz serbest çalışan herkesi fazlasıyla etkiledi. Küçük ölçekli işletmeler bir süredir ekonomik sıkıntıları yoğun bir şekilde yaşamaktaydı zaten ancak son zamanlarda büyük ölçekli işletmeler de darboğaza girdi. Pek çok fabrikada üretime ara verildiği gibi bazı fabrikalarda da toplu işçi çıkarımları başladı.İşe iade davalarında ve icra takiplerinde gerek mahkemeler ve icra daireleri gerekse avukatlar rekor sayılara ulaştılar. İş yükümüzün artması anlamında da sevgili meslektaşıma katılıyorum.Ancak şu var ki borçluların çoğu ödeme kabiliyetinden yoksun,ortada dönen para yok. Bu da tahsilat güçlüğünü getiriyor. Malesef iş yükü ve kazanç arasında bir doğru orantı yok. Pek çok meslektaşım bırakın borçluları kendi müvekkillerini,avukatlık ücretlerini tahsil edebilmek için icraya vermek zorunda kaldı.Zaten alacaklılar kendi alacaklarını tahsil edebilmek için borçlularla anlaşma yoluna gidiyorlar,avukatlık ücreti her iki tarafın da işine gelmediğinden avukatı devreden çıkartıyorlar ki bu da ayrı bir sorun. Krizden etkilenmeyen bir kesim herzaman var,bu da ülkemizdeki gelir dağılımındaki adaletsizliğin bir sonucu.Yani krizin denildiği gibi ülkemizi teğet geçmediği düşüncesindeyim. Hatta dün haberlerde bir vatandaşın tabiriyle 'insanların midesinden geçtiğini' de söyleyebiliriz. 2009 yılında da icra dosyalarının sayısında patlama olacağını düşünüyorum. Hepimize kolay gelsin. 2009 UN GÜZELLİKLER GETİRMESİ DİLEĞİYLE...