Mesajı Okuyun
Old 04-11-2006, 17:58   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan elvan
Gerçi yeni bir film değil ama izleyenler bilirler.Benim izlemekten büyük keyif aldığım bir film"Esaretin Bedeli".Mutlaka izleyin,pişman olmazsınız

Sayın elvan,

Dün akşam TV 8 de önceden izlediğim bu filmi tekrar izledim. Başka bir kanalda da film vardı ancak sizin uyarınızla Esaretin Bedeli'ni tekrar izledim. Binlerce kez teşekkür ederim.

Bu bir gerçek yaşam öyküsü...Bir trajedi...Adil yargılanma olmayınca bir insanın nasıl hayatının kararacağına dair ibret alınacak bir öykü...

İkinci kez izleyince ayrıntılara daha fazla dikkat edebiliyorsunuz. Örneğin yıllar sonra hapishanenin çatısında 3 adet bira içmenin keyfini Morgan Freeman'ın yakın plan çekimdeki yüz halinden anlayabiliyorsunuz. Onlara o zevki tattırmanın zevkini yaşayan Tim Robbins'in mimiklerinden siz de aynı zevki tadıyorsunuz.

Film özgürlükten yoksun kalmak için ille de hapishanede olmak gerekmediğini; insanların hapishanedeyken de özgür kalabileceklerini bir tokat gibi yüzünüze çarpmakta...

Yine etkilendiğim diğer sahnede; kahramanımız gramofon ile tüm hapishaneye Mozart dinletiyor...Üstelik aylarca hücre cezasını göze alarak...Hücrede kalmak olağan bir şey onun için...Olağanüstü olan ise; yıllar sonra kendisinin ve arkadaşlarının müzik dinlemesi...(Herşey Güzeldir isimli filmden de etkilenmiştim. Aynı sahne orada da vardı. İzleyenler bilir; kahramanımız tüm Nazi kampındakilere gramofondan müzik dinletmişti. Sanırım sözünü ettiğimiz filmden apartılmış...Bu filmi izlemeyenler varsa ise ben de onu önermiş olayım. Sinemada seyrettikten sonra yanımdakilere bu adam Oscar alır demiştim. ) Televizyonda da iki kez izledim.)

Neyse...Yeniden etkilendim filmden...İzlemeyenlere ben de hararetle öneriyorum.

Saygılarımla