Mesajı Okuyun
Old 04-08-2016, 12:55   #2
Gemici

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhabalar

Suan da aile birlesimi ile ilgili bir sıkıntımız var ve malesef yardım alabıleceğimiz danisabilecegimiz kimsemiz yok. Umarım bize biraz bilgi verirsiniz.
Nisanlım Berlınde alman vatandaşı ben ıse türkiye de ögrenciyim ve bu donem okulum bitti. Evlenmeye karar verdik ve bütün belgelerimizi hazir ettik kismetse 7 ekimde nikahimiz var. Almanya da evlenip yerlesmek icin vize randevusu aldim fakat randevu tarihini 26 Eylül e verdiler en yakin o tarihte bosluk varmis.Vizemin yetismesi imkansiz. Nisanlim la da uzunca bir suredir ayri kadik daha fazla beklemek istemiyoruz. Su anda yesil pasaportum var. Vizemin cikmasini beklemeden gidip nikahi gerceklestirsem konsolosluktan yeni pasaportumu alip yabancilar dairesine gidip oturumumu alabilir miyim ? Yoksa tekrar aile birlesimi icin türkiyeye geri donmemi mi isterler? tekrar geri donup tekrar ayri kalmak istemiyoruz.

Saygilarimla

Merhaba Sayın Konuk,
yeşil pasaportunuzla Almanya'ya gelip belirli bir süre kalabilirsiniz. Bu süre içinde de evlenebilirsiniz. Mesajınızdan 7 ekimdeki nikahınızın Almanayadaki Türk Konsolosluğunda kıyılacağı sonucunu çıkarıyorum.

Size tavsiyem, mümkünse ekimden önce yeşil pasaportunzla Almanya'ya gelip nikahınızı kıydırın. Nikahtan sonra Türkiye'ye dönüp 26 eylüldeki Vize randevusuna gidin.
Not:
Alıntı: Vizemin cikmasini beklemeden gidip nikahi gerceklestirsem konsolosluktan yeni pasaportumu alip yabancilar dairesine gidip oturumumu alabilir miyim ?diye soruyorsunuz.

Benim düşünceme göre olmaz, çünkü aile birleşiminden oturma müsaadesi almak için aile birleşimi vizesi ile Almanya'ya giriş yapmanız gerekiyor.
Belirli bir sebeple: örneğin turistik amaçla veya öğrenci sıfatıyla Almanya'ya geldikten sonra bu geliş sebebini başka bir sebebe döndürmek olmuyor. Belirli durumlarda olsa ve bile çok zor. Sizin için bu konuda bir istisna yapılabileceğini zannetmiyorum.

Saygılarımla