Mesajı Okuyun
Old 03-01-2021, 15:54   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Alıntı:
1- Annemin, ablamın ve benim bu zamana kadar yatırılmayan nafakalarını toplu bir şekilde alma imkanım var mıdır?

Ödenmeyen nafakalar için icra takibi yapabilir ve ödenmediğinde maaş dahil haciz isteyebilirsiniz. Eğer mal varlığı varsa satışını talep edebilirsiniz.

Bu arada zamanaşımı konusuna dikkat etmekte fayda var.
Alıntı:

2- Babamın kütüğünden silinip, soyadımı değiştirmek istiyorum. Bu zamana kadar benim hiçbir şekilde yanımda olmamış ve bana destek olmamış birinin daha fazla ne kütüğümde görünmesini ne de soyadını taşımak istiyorum. Böyle bir şey mümkün müdür?

Haklı sebeple soyadınızı değiştirmeniz mümkündür. Fakat baba hanesini ve nüfus kaydınızı değiştirmeniz mümkün değildir.

Soyadı değişikliği için yapılan düzenleme hala geçerli mi bilmiyorum.Nufus müdürlüğüne başvurarak uygulamanın güncelliğini sorun, artık uygulamadan kalkmış ise Asliye Hukuk Mahkemesinde haklı sebeple soyadı değişikliği davası açmak gerekir.

Alıntı:
Eğer sorduklarım mümkünse bunu nasıl ve hangi yolları izleyerek gerçekleştirebilirim?

Muhtardan fakirlik ve ikametgah evraklarını temin ederek baro adli yardım servisine başvurmanızı ve ( hem icra takibi hem soyadı değişikliği için) tarafınıza avukat atanmasını isteyebilirsiniz. Atanan avukata vekalet ücreti ödemeyeceksiniz.