Mesajı Okuyun
Old 17-03-2007, 23:43   #8
Av.K.P

Öncelikle soruyu yöneltiş tarzınızdan borçlunun itirazını icra dairesine yapmış gibi algıladım. Eğer böyleyse yani icra mahkemesine yapılmış bir itiraz yoksa zaten geçerli bir itiraz söz konusu değildir.Bunun dışında boçlunun "senedin aslı bende" ifadesi senedin aslını ibraz edebildiği oranda hüküm ifade eder. Yani sadece bir iddia olabilir. Eğer aslını ibraz edebiliyorsa ya takibe konan senettir ya da vade tarihi ve miktarı aynı olan başka bir senet söz konusudur. Tabi başka bir senedin varlığı ancak diğer senedin icra kasasında olduğunun belirlenmesi halinde sizin tarafınızdan ileri sürülebilir. İcra dairesinin senet aslını borçluya gönderme ihtimali olabileceğini açıkçası düşünmüyorum. Ayrıca Av. Turhan Demiroğlu'nun belirttiği gibi borçluda senet suretinin bulunması şaşılacak bir durum da değildir. Nitekim, icra takibi açıldığı esnada borçuya takip mesnedinin bir sureti tebliğ edilmektedir.Ya da yine meslektaşımızın belirttiği gibi senet tanzim edildikten sonra borçluya bir sureti verilmiş olabilir.Sizin yapacağınız iş öncelikli olarak icra dairesinde çekin akıbetini araştırmak olmalı. Eğer çek icra kasasındaysa sorun olmadığı düşünüyorum. Saygılarımla.