Mesajı Okuyun
Old 25-03-2019, 16:46   #1
Av.mehmet.av

Acil İcra Kapak Hesabı Hakkında

Merhaba;
1-Başlatmış olduğumuz bir icra takibinde borçlu takip kesinleşmeden kapak hesabı yaptırmış ve bir gün sonra kapak hesabındaki bedeli icra dosyasına ödemiştir.
2- Ancak kapak hesabı yapılırken talep ettiğimiz banka faizi üzerinden değil yasal faiz üzerinden hesaplama yapılmış.
3- Takip kesinleşmeden hesaplama yapılıp ödeme yapıldığı için icra vekalet ücretinin 3/4'ü hesaplanmış.
4- Daha sonra icra müdürlüğüne dilekçe gönderdik, faizin banka faizi olarak hesaplanması gerektiği yönünden.
5- İcra müdürlüğü talebimiz üzerine yeniden hesaplama yapmış ve bir miktar bakiye alacağımız kaldığı kararını vermiş. Ancak diğer talebimiz olan 3/4 icra vekaletinin tam vekalet olarak hesaplanması talebimiz reddedilmiştir.

Soru:
1- Borçlu kapak hesabına göre (ve bir gün sonra) ödeme yapmış olsa da kapak hesabı eksik yapıldığı için halen bir miktar alacağımız mevcuttur. Dolayısı ile itiraz süresi içinde borç tamamı ile kapatılmamıştır. Buna göre 3/4 olarak hesaplanan icra vekalet ücretinin tam olarak hesaplanması gerektiğini düşünüyorum. Bu konudaki fikriniz nedir? Şikayet yoluna gitmeyi düşünüyorum. Yargıtay kararı destekli görüşlerinizi rica ederim.
2- Yanlış faiz hesaplama olayından ayrıca, borçlu kapak hesabının yapıldığı gün değil de bir gün sonra kapak hesabındaki borcu ödemiş. Bu durumda da dosya borcu tamamen kapanmamış olacağından yine 3/4 icra vekaletinin değil tam vekalet ücretinin hesaplanması gerektiğini düşünüyorum. Bu konudaki fikriniz nedir?