Mesajı Okuyun
Old 25-01-2013, 16:29   #25
Gemici

Sayın Av. Hulusi Metin,in sorusu:
Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
de lege ferenda =
Tasarı veya Teklif haline getirilmiş “önerilen, arzu edilen hukuk”.

diyebilir miyiz ?
Sayın Av.Armağan Konyalı'nın cevabı

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Diyemeyiz: Kavramda "Tasarı veya teklif haline getirilmesi" koşulu yoktur.

Saygılarımla

ve

Sayın Av.Armağan Konyalı'nın 22 nolu mesajından:
Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
de lege ferenda kavramının geçtiği bir metni örnek olarak sunuyorum:

"Eğer söz konusu eksiklik pozitif hukukun temelinde yatan bir ilkeye dayanmıyor, tamamen bunun dışında olması gereken hukuk alanında yer alıyorsa, işte bu durumda boşluk "hukuk politikası boşlukları" (rechtspolitische Lücken) veya olması gereken hukuk açısından boşluk (Lücke de lege ferenda) olarak nitelendirilir. Bunların doldurulması hakimin değil, kanun koyucunun yetkisi içerisindedir." [¹²]

[¹²] Kramer,Methodenlehre, s. 139.

Sayın Av.Armağan Konyalı, 12 nolu mesajında Diyemeyiz: Kavramda "Tasarı veya teklif haline getirilmesi" koşulu yoktur. diyor ve de lege ferenda kavramının tasarı ve teklifle ilgisi olmadığını belirtiyor. 22 nolu mesajındaki alıntı ise şöyle: olması gereken hukuk açısından boşluk (Lücke de lege ferenda) olarak nitelendirilir. Bunların doldurulması hakimin değil, kanun koyucunun yetkisi içerisindedir."ifadesi var.
İlk mesaj ile son mesaj arasındaki çelişki:
İlk mesaj diyor ki tasarı ve teklif de lege ferenda olamaz.
İkinci mesaj diyor ki: olması gereken hukuk bakımından boşluk (de lege frenda) kanun koyucu tarafından doldurulur. Benim düşüncem: demek ki ilk mesajda olmaz denen oluyormuş! Yorumum yanlışsa düzeltin lütfen Sayın Konyalı.

Ben bu iki tanım arasında bir çelişki görüyorum:
İlk tanım diyor ki de lege ferenda(olması gereken hukuk bakımından) tasarı ve teklif içermez. Diğer bir deyimle kanun koyucunun burada işi yoktur.
İkinci tanım diyor ki: kanun koyucu yapar.

İyi de kanun koyucu tasarı ve teklif olmadan nasıl çalışır?

Saygılarımla