Mesajı Okuyun
Old 09-01-2013, 19:43   #3
Av. Hulusi Metin

Alıntı:
Gemici
Alıntı:
Tartışmaya açmak istediğim konu: Hukuk Felsefecileri'ni ve bunların ortaya attıkları 'Hukuk Teorileri'ni THS'de tartışmaya açmak. Önemli olan katılımcıların bir filosofun veya bir felsefe akımının teorisini siteye taşırken o teoriye sadık kalması ve teoriyi çarpıtmaması, kendi düşüncelerini ve teoriyi birbirine karıştırmaması. Teori su katılmadan siteye taşındıktan sonra isteyen istediği gibi tenkit edebilir.

Ben -gecikmiş de olsam- kendi görüşlerimle katılabilir miyim?

Alıntı:
Gemici
Alıntı:
Soru: Tabii hukukla hiçbir ilişkisi olmayan de lege ferenda'yı kim ne zaman 'tabii/doğal hukuk'la aynı anlama geliyormuş gibi Türkçeye çevirdi?

Bilmiyorum.

Sayın Gemici,

Özrü ve mazereti hoşgörünüze sığınarak bir yana bırakırsak...

1. Meslek yaşamım boyunca "Yaşam-Yasa" uyumunu sorguladım, sorguluyorum...

2. "Olması gereken hukuk"; öğrenciliğimizde "kürsü"nün görüşü idi...

3."Olan Hukuk"u yürürlükte olan yasalar; "olması gereken hukuk"u da, her hocanın dayandığı kuram doğrultusunda,bir anlamda "ufuk çizgisi" diye bildik.

4."Hak aramanın" ve "Yargı Yolları"nın zorluğunu ve karmaşıklığını yasa koyucunun avukatları düşünmesine bağladım

5.Kendimi hep bir "öğrenci" kabul ettiğimden, ülkemizdeki temel yasaların değiştirilmiş olmasından etkilenmeyip çalışmaya, bildiklerimi unutup, yeniden öğrenmeye çalışıyorum.

6."Şu gök kubbenin altında söylenmemiş bir söz" yok gibi...
Belki farklı kılan ya da kılacak olan bizlerin değişmesi/değişebilmesi/değişebilmeyi göze alabilmesi...

7.Her müvekkil (her insan) bilir aslında haklı mı, haksız mı olduğunu ...
Ancak haklı olanı yorar yargı yolları, hak kapısından geçmek haklı olanın yeryüzü sınavıdır.

Bir ceza avukatı için, masumu savunmak ne denli zordur!

Alıntı:
Gemici
Alıntı:
'Hukuk Teorileri'ni THS'de tartışmaya açmak.

8.Davayı kazanmak için Yargıtay Kararı arayan avukat, "Hukuk Teorilerini" inceler, irdeler, dahası yeni bir teori oluşturabilir mi?

"olması gereken hukuk" yolunda ben inanmak istiyorum

Saygı ve sevgi ile.