Mesajı Okuyun
Old 29-09-2011, 22:45   #15
üye31284

Alıntı:
Yazan gnchukukcu
Şimdi ben şahıstan araç kiralarsam vergiden mi düşmüş oluyorum yoksa fazladan vergi mi ödemek zorunda kalıyorum.

Bununla ilgili ne kadar doğru bilemem ama geçmiş zamandan aklımda kalan şu haberi paylaşmak istiyorum:

SİNEM Kobal'ı tanıyorsunuz.

Türk futbolunun son yıllarda yetiştirdiği en yetenekli futbolculardan Arda Turan'ın sözlüsü olan genç, güzel ve son derece cici bir kız.
Arda ile de birbirlerine çok yakışıyorlar.
KİRALANAN ARAÇ
Bir süre önce, Akşam Life'da, Nurbanu Güney Elbir'in bir haberi vardı.
Konu, Sinem Kobal'ın otomobil kiralamasıyla ilgiliydi.
“Vergiden düşmek için kiralıyorum”
başlığı altında yayımlanan haberde, Sinem'in şu açıklaması yer alıyordu.
“Kiralık araba kullandığım için beni eleştirenler oluyor. İlk bakışta araba kiralamak daha kârlı gibi gözüküyor ama yaptıkları hesaplarda bilmedikleri şeyler var. Araba kiralayıp, yıl sonunda vergiden düşüyorum.”
YANLIŞ NEREDE?
Kiralanan araç için yapılan ödemeler, vergiden düşülemez.
Galiba birisi Sinem'i kandırdı ya da olayın vergi boyutunu yanlış biliyor.
Doğrusunu merak edenler için açıklayalım; kiralama bedeli, deftere gider yazılabilir, kesinlikle vergiden düşülemez.

Kaynak:http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/gost...841&yazarid=82

Alıntı:
Avukat aldığı takım elbisenin faturasını gider olarak gösterebilir mi ?

Benim muhasebecim de bunun mümkün olduğunu istersek arada yazabileceğimizi söylemişti. Ben de bunun doğru olduğunu düşünmeme rağmen gerek yok demiştim. İyiki de öyle demişim çünkü sanırım yazsaydım bunu iş için giydiğimi ispatlamamı isteyeceklerdi. Şöyle ki: Geçen sene geçtiğim vergi denetiminde benden şehirlerarası bir günlük seyahatlerimin faturalarının kabul edilebilmesi için iş nedeniyle olduğunu ispatlamamı aksi halde düzeltme beyannamesi vermemi istediler. Ben de ispatlayabileceğim için gayet rahattım ancak tarzdan hoşlanmadığım için körü körüne kabul etmedim.

Yalnız benim denetimimde detay şuydu. Telefonla tüm defter ve faturalarımı getirmemi istediler. Hiç yazılı işlem gerçekleşmedi. Ben bu şifahi talep üzerine ne istedilerse hiç bir evrak almadan teslim ettim.

Düzeltme beyannamesi vermemi istediklerinde de muhasebecim yazılı talepte bulunmalarını ve her talebi yazılı olarak sunmalarını zira yapılan denetime karşı çıkarılan sonuca karşı dava hakkımı kullanabileceğimi söyleyince esnek davrandılar ve düzeltmeye dair taleplerinden vazgeçtiler.

Herhangi bir denetimde uğraşmayım deyip herşeyi kabul etmemenizi tavsiye ederim. Dava masrafları çok tutmaz. Bence direnmeye ve hak aramaya fazlasıyla değer.